1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okul mescitlerine halı yardımı geldi
Okul mescitlerine halı yardımı geldi

Okul mescitlerine halı yardımı geldi

Diyarbakır'da 30 okulun mescidine İmam Hatipliler-Der tarafından halı yardımında bulunuldu.

A+A-
Diyarbakır İmam Hatip Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nce (İmam Hatipliler-Der) 30 okulun mescidine halı yardımı yapıldı.
 
Aralarında imam hatip lisesi, imam hatip ortaokulu, teknik lise, Anadolu lisesi ve kız meslek lisesinin de olduğu 30 okula bin metrekare halı döşendi.
 
Dernek başkanı İbrahim Gökdemir, yaptığı açıklamada, Cumhuriyet döneminden itibaren okullarda öğrencilerin din ve maneviyattan uzaklaştırıldığını savunarak, bu nedenle gençlerde ahlaki yozlaşma ve tahribat meydana geldiğini ileri sürdü.
 
"Okullarda tiner, uyuşturucu ve esrar kullanma yaşı 8'e indi. Ailelerin feryadı karşısında bu hükümet ilk kez konuya müdahil oldu. 4+4+4 ile Cumhuriyet döneminden itibaren ilk kez hükümet devrim niteliği taşıyan reform paketini uyguladı" diyen Gökdemir, müfredata Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı gibi derslerin dahil edildiğini belirtti.
 
"Çocuklarımız ilk kez Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatı ile buluştu. Eskiden okullarda namaz kılmakta zorluklar yaşanırdı. Bu nedenle bazı öğrenciler okulda sıraların üstünde veya sınıf köşelerinde namaz kılardı" ifadelerini kullanan Gökdemir, şunları kaydetti:
 
CAMİLERE HALI DAĞITILDI
 
"Bakanlık, sivil toplum kuruluşları ve velilerin girişimleri sonucu, talep üzerine okullarda mescit açılabilmesi konusunda genelge yayınladı. Velilerimizin isteği doğrultusunda 30 okulda uygun bir mekanı halı döşedik. 35 okulda daha bu çalışmayı yapmayı planlıyoruz."
Gökdemir, çalışmalarına katkı sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesine ve hayırsever iş adamlarına teşekkür etti.
 
Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Kasım Akgönül de mescitlerin yaygınlaştırılmasının önemli bir adım olduğunu söyledi.
 
Okullarda da mescit oluşturulması ile büyük bir ihtiyacın giderilmiş olacağına işaret eden Akgönül, şöyle konuştu:
 
"Yıllardır bu ülkede din eğitimi verilmedi. Bu nedenle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi soyut bir halde idi. Bu anlamda okullarda çocukların mescitle buluşmasını dinin eda edilmesi noktasındaki eksikliğin tamamlanması olarak görüyoruz. Çocukların geleceğinin şekillenmesinde dinin öğrenilerek yaşama geçirilmesi önemli bir durumdur."

HABERE YORUM KAT