1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Okul kantinleri denetlendi
Okul kantinleri denetlendi

Okul kantinleri denetlendi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı gıda denetim ekipleri tarafından okul kantinleri denetlendi.

A+A-

Gıda denetim ekiplerince okul kantinlerine yönelik yapılan denetimlerde hijyen, temizlik, gıdaların son kullanma tarihleri, gıda maddelerinin muhafazası, çalışan personelin kıyafetleri ve sağlık muayene kartları kontrol edildi. Okul kantinlerine yönelik yapılan denetimlerde, kantin işletmecilerine uyulması gereken kurallar hakkında da bilgi verildi.

Ergani Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı 'Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı' konulu genelge ile eğitim kurumlarının yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri gibi yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine neden olabileceğinden doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, aromalı ve kolalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makineler de bulundurulmayacaktır.

Bunların yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır” denildi.

HABERE YORUM KAT