1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okul çevresinde alınacak tedbirler
Okul çevresinde alınacak tedbirler

Okul çevresinde alınacak tedbirler

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valiliği tarafından kentte bulunan ilk, orta, lise ve dengi okulların çevresinde alınacak tedbirlerle ilgili birtakım karar aldı.

A+A-

Kararda, okulla ilişkisi bulunmayan kişilerin okul çevresinde beklemeleri yasaklandı.

Diyarbakır'da okul çevresinde uygulanacak yeni uygulamalar hakkında Diyarbakır Valiliği tarafından çeşitli kararlar alındı. Kararda okul çevresinde uyuşturucu satımını önlemek, internet kafe denetiminin arttırılması, okul ile ilişkisi olmayan kişilerin okul önlerinde beklemelerine yasak getirilmesi gibi bazı kararlar alındı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır il merkezi ve ilçelerinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okulların çevresinde alınacak tedbirler kapsamında, okul ve öğrenci ile ilişiği olmayıp okul çevresinde toplanan şahısların, okul çevresinden uzaklaştırılması ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanması hakkında kararın alındığı ifade edildi.

Açıklamada, "Diyarbakır il merkezi ve ilçelerinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevrelerinde şiddetin önlenmesi, özellikle giriş ve çıkış saatlerinde okulların çevresinde olması muhtemel gürültü, kavga, taciz gibi olayların önüne geçilmesi okulların çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak okul ile ilişiği olmayan, işsiz güçsüz, boşta gezen, kişilerin okul çevresini mekan tutmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilerimize gelebilecek her türlü tehdit, tehlike ve olumsuzlukların engellenmesi, uyuşturucu satıcılarının asıl hedefinin gençlerimiz olduğu hususu dikkate alınarak okul çevresinde uyuşturucu ile mücadele edilmesi, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü örgütlerin gençlerimizi kandırmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır.

Bu karar Diyarbakır il merkezi ve ilçelerinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okullar ve dershane, etüt merkezi, öğrenci yurdu gibi eğitim öğretim mekanlarının bahçesini ve okul çevresini kapsar. İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 52. maddesinde 'Mülki amirler, ilköğretim müfettişleri ve zabıta teşkilatı ilköğretim çağındaki çocukların mecburi ilköğretim kurumlarınca devamlılığını sağlamakla veli yahut vasi veya aile balkanlarına ve okul idarelerine yardımla ve her türlü tedbiri atmakla vazifelidirler' denilmektedir.

Elektronik oyun yerleri ve İnternet kafelerde öğrencilerin olumsuz yönde etkilenmelerini engellemek, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumak amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 1/c maddesinde belirtilen il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır" denildi.


(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT