1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Okul, büst yakma yağmalamaları kabul etmiyoruz'
'Okul, büst yakma yağmalamaları kabul etmiyoruz'

'Okul, büst yakma yağmalamaları kabul etmiyoruz'

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı yaptığı açıklamada okul yakma, büste saldırma ve yağmalama gibi girişimleri kesinlikle kabul etmediklerini belirtti.

A+A-
Kobani'ye koridor açılması süreci normalleştirir
 
KCK, yaşananların hükümetin yanlış politikalarının sonucu olduğunu belirterek  “Kobani halkına yardım amaçlı bir koridorun açılması sürecin normalleşmesini de beraberinde getirecektir” dedi.
 
KCK Yürütme Konseyi  Eş Başkanlığı Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Kobai saldırıları ardında Kobani'ye destek için yapılan protestolarla ilgili açıklama yaptı.
Fırat haber Ajansı'da yer alan KCK açıklamada yaşananların AK Parti'nin yanlış politikalarının bir sonucu olduğu belirtilerek “Kobani halkının IŞİD faşizmine karşı kendisini savunması için her türlü yardım amaçlı bir koridorun açılması sürecin normalleşmesini de beraberinde getirecektir” denildi.
KCK'nin açıklaması özetle şöyle:
 
'Okul, büst yakma yağmalamaları kabul etmiyoruz'
“Kobani'nin kuşatılması, IŞİD faşizminin halkalara ve inançlara olan düşmanlığı ve Türk devletinin uyguladığı politikalar karşısında halklarımızın ayağa kalkması son derece meşru ve onurlu bir duruş olmaktadır. Hiç kimse Kürtlerden hemen yanı başında Kobani'deki halkımız üzerinde uygulanacak olan katliam ve saldırılara karşı sessiz kalmasını bekleyemez. Kobani kuşatma altında tutulduğu, İŞİD faşizmi saldırdığı ve AKP mevcut politikalarından vazgeçmediği sürece direniş daha kapsamlı biçimde gelişecektir. Bu anlamda halkımızın ve dostlarının geliştirdiği serhildanları selamlıyor ve destekliyoruz.
 
“Ancak halkımız serhildanlara kalkarken okul yakma, Türk halkının bayrak, Atatürk büstü vb değerlerine saldırma ve Türk basınında iddia edildiği üzere şayet yağmalama vb girişimler gerçek ise; bunları kesinlikle kabul etmediğimizi, bunları yapanların provokatörler olduğunu belirtiyoruz. Daha yaygın ve kapsamlı serhildanlar geliştirilirken halkımızın bu konulara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.
 
'Yaşananlardan AKP devleti sorumludur'
“Halkımız Kobani direnişini sahiplenmekle kendi özgür geleceğini sahiplenmektedir. Bu anlamda Kobani Pirsus birleşmiştir. AKP devleti İŞİD'i desteklemeyip, kardeş dediği Kobani halkına karşı sorumluluklarının gereğini yerine getirseydi, Kürtlerin bu düzeyde serhildanlara kalkma gerekçesi de olmayacaktı. Dolayısıyla olup-biten ve tüm yaşananlardan AKP devleti sorumludur. Kobani halkının IŞİD faşizmine karşı kendisini savunması için her türlü yardım amaçlı bir koridorun açılması sürecin normalleşmesini de beraberinde getirecektir.
 
'Hüdapar saldırılarında devletin rolü var'
“Hüda-Par'ın saldırıları sonucunda birçok insan yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır. Hüdapar saldırılarını ve katliam girişimlerini derhal durdurmalıdır. Geçmişte hangi güçler tarafından kullanıldığını iyi düşünerek ortaya çıkan sonuçların tekrarlanmaması için kendisini bir kez daha kullandırtmamalıdır. Sömürgecilerin amacı Kürdü Kürde kırdırtmaktır. Yaşanan son olaylarda Hüda-Par'la birlikte Türk devletinin de rol sahibi olduğu kesindir. Saldırıların devam etmesi durumunda yanıtsız kalınmayacağı iyi bilinmelidir. Hem Türk devleti bu kirli politikalardan derhal vazgeçmeli hem de Hüdapar eskinin tekrarına kesinlikle düşmemelidir.
 
“Kimse yanlış hesap yapmamalı”
“Hiç kimse yanlış hesap yapmamalıdır. Kobani düştü, düşecek demekle hiçbir sorun çözülemez. Kobani ile birlikte Kürtler ve dostları olduğu her yerde direnişini sürdürecektir. Uluslararası komplonun yıl dönümünde tüm Kürdistan halkı yürek, bilinç ve eylemini birleştirerek her zamankinden daha büyük bir kararlıkla mücadeleyi yükseltecektir. Kobani'deki direniş aynı zamanda bir insanlık direnişidir. Tüm insanlığı Kobani'deki direnişi sahiplenmeye ve IŞİD faşist güçlerine karşı direnen Kürt halkının yanında yer almaya çağırıyoruz.”
 
Kaynak: imctv.com.tr
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum