1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Okul 3. kez mühürlenip açıldı
Okul 3. kez mühürlenip açıldı

Okul 3. kez mühürlenip açıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da dün akşam saatlerinde Kürtçe okul gerginliğinde 4'ü çocuk 91 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Gözaltına alınan 91 kişiden 8'i serbest bırakılırken, olayların ardından 3'üncü kez mühürlenen Kürtçe okulun mührü tekrardan sökülerek kapısının açık olduğu görüldü.

Diyarbakır'da dün akşam saatlerinde Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanlığı'nca düzenlenen, aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de bulunduğu grup tarafından Bağlar ilçesinde Kürtçe eğitim verileceği öne sürülen okulun önüne kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından mührü sökülen okulun önünde bir grubun taşkınlık çıkararak polise saldırmasıyla yapılan müdahalelerde 4'ü çocuk 91 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmesiyle okul önünde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri okulu tekrardan mühürleyerek bölgeden ayrıldı.Polisin bölgeden ayrılmasıyla burada tekrar toplanan bir grup gösterici okulun mührünü söküp tutanağı ise yırtıp yere attılar.

Okul içerisinden görüntü alan, arbede esnasında çöp kovalarının yerlerde olduğunu, lavaboların çeşmelerinin kırıldığını ve yangın söndürme gereçlerinin tahrip edildiğini görüntüledi.

Öte yandan, olayların ardından gözaltına alınan kişilerin yakınları, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü PKK ile Mücadele Şubesi önünde toplanarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istediler.

Gecenin ilerleyen saatlerinde gözaltına alınan 4'ü çocuk 91 kişiden 8'i serbest bırakılırken, 83 kişinin sorgusu ise sürüyor.

Olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.


(SO-Y)

HABERE YORUM KAT