1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. OKS TERCİHLERİ VE TERCİH YÜKSELTME
OKS TERCİHLERİ VE TERCİH YÜKSELTME

OKS TERCİHLERİ VE TERCİH YÜKSELTME

Milli Eğitim Bakanlığı'nın boş kalan kontenjanları doldurmak için bir defada 20 tercih uygulamasına geçmesi gibi tercihte yükselme de aynı amacı taşıyan bir işlem olarak gündeme geldi.

A+A-

  

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
I. Yerleştirme İşlemi
§         Sınav sonuçlarına göre OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden herhangi birinden 160 ve üstü puan alarak tercih yapan tüm adaylar katılacaktır.
§         Bu adaylar tercihlerinde belirttikleri okullara yerleştirilecek ve yerleştirme sonuçları 25 Temmuz 2008 tarihinde ,
§         I. Yerleştirme sonucuna göre her hangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen aday sonuç belgesini mezun olduğu okul müdürlüğünden alacaktır.
§         I. Yerleştirme sonuçlarına göre kazandığı okula kayıt yaptırmak isteyen aday 28 Temmuz – 04 Ağustos 2008 tarihleri arasında kesin kaydını yaptıracaktır.
§         Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanları 05 Ağustos 2008 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve
 
 
     II. Yerleştirme İşlemi
§         Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanlarını doldurmak için II. yerleştirme işlemi yapılacaktır.
§         II. Yerleştirmeye, kesin kayıt hakkı kazanıp halen kayıtlı olanlar ya da kaydını yaptırmamış olanlar, kesin kayıt yaptırdığı halde kaydını geri alanlar veya I.yerleştirme sonunda herhangi bir okula yerleşemeyen ancak OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden her hangi birinden 160 ve üzeri puan alan adaylar katılabilecektir.
§         II. Yerleştirmeye başvuran adaylar I. yerleştirme sonucuna göre herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşmiş ve kayıt yaptırmış olsa bile bu okullardan kayıtları otomatik olarak silinecektir. Aday I. yerleştirme işleminden doğan tüm haklarını kaybetmiş olacaktır.
§         Adaylar II. yerleştirme işlemleri için yeni tercihte bulunmayacak, önceden yaptıkları tercih üzerinden işlemler yürütülecektir.
§         II. Yerleştirmeye katılmak isteyen adaylar 06–10 Ağustos 2008 tarihleri arasında başvuru işlemlerini yaptırdığı okul müdürlüğüne Ek-3’teki II. yerleştirme tercih talep dilekçesini doldurarak müracaat edecektir.
§         II. Yerleştirme talebi onaylandıktan sonra iki nüsha çıktı alıp mühürlenerek bir nüshası adayın velisine verilecek, diğeri okulda saklanacaktır. 
§         15 Ağustos 2008 tarihinde II. yerleştirme sonuçları ,
§         II. Yerleştirme sonucuna göre kayıt hakkı kazanan adaylar 16–22 Ağustos 2008 tarihleri arasında kesin kayıt yaptıracaktır.
§         23 Ağustos 2008 tarihinde II. yerleştirme sonucuna göre boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir.
 
Tercihinde Yükselme İşlemi
§         Tercihinde yükselme işlemi, kontenjan boşluklarını doldurmak için sadece adayın tercihinde yükselme veya yerinde kalmaya yönelik bir uygulamadır.
§         Tercihinde yükselme talepleri 24–25 Ağustos 2008 tarihleri arasında adayın başvurusunu yaptığı okul müdürlüğüne yapılacaktır.
§         Tercihinde yükselme sonrası aynı okula yerleşme hakkı kazanan adayın kesin kayıt işlemlerini yeniden yaptırması gerekmektedir.
§         Tercihinde yükselme sonuçları 01 Eylül 2008 tarihinde ,
§         Tercihinde yükselme talebinin sonucuna göre 02–04 Eylül 2008 tarihleri arasında kesin kayıtlar yapılacaktır.
-        SORU VE CEVAPLARLA TERCİHİNDE YÜKSELME İŞLEMİ
1-Tercihinde yükselme işlemi için kimler talepte bulunabilir?
 OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden her hangi birinden 160 ve üzeri puan alan ve süresi içinde tercihte bulunan adaylardan I.yerleştirmeye başvurduğu halde II. yerleştirmeye başvurmayan tüm adaylar ile II. yerleştirme işlemi sonucuna göre bir okula kayıt yaptıran veya yerleşemeyen adaylar talepte bulunabilir.
2-Tercihinde yükselme işlemine kimler talepte bulunamaz?
     II. yerleştirme sonucuna göre kayıt hakkı kazanıp kaydını yaptırmayan adaylar ile kaydını geri alan adaylar başvuru talebinde bulunamaz.
3-II. Yerleştirmeye başvuru yapmayan aday tercihinde yükselme için talepte bulunabilir mi?
Evet, tercihinde yükselme işlemi için talepte bulunabilir.
4-Tercihinde yükselme işlemi için talepte bulunan aday kesin kayıt yaptırmış adayın yerini değiştirebilir mi?
I. veya II. yerleştirme sonucuna göre bir okula kesin kayıt yaptıran aday, tercihinde yükselme işlemine talepte bulunmasına bakılmaksızın II. yerleştirme sonucuna göre bir okula kesin kayıt yaptıran adaydan daha yüksek puana sahip olsa bile bu adayın kayıt yaptırdığı okulun altındaki tercihine düşmesine sebep olmaz
5-Tercihinde yükselme işlemi sonucunda üst tercihine yerleşemeyen aday haklarını kaybeder mi?
    I. ve II. Yerleştirmeden sonra kayıt hakkı kazanarak kesin kayıt yaptıran aday, tercihinde yükselme işlemine başvurması halinde üst tercihlerinden birine yerleşemese bile yerini koruyacaktır.
6-II. Yerleştirme sonucuna göre kesin kayıt yaptırıp tercihinde yükselme işlemi için başvuru yapmayan aday kendisinden daha yüksek puan alan aday karşısında alt sıraya düşer mi?
     Hayır, II. yerleştirme sonucuna göre kesin kayıt yaptıran aday tercihinde yükselme işlemi için talepte bulunmasına ve kendinden daha yüksek puanlı adayın olmasına bakılmaksızın eğer üst tercihine yerleşemezse yerini korur.
7-Neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyuldu?
     Adayın kayıt yaptırdığı tercihini korumak koşuluyla, üst tercihlerinden birine yükselmesine fırsat vermek ve kontenjanlarda oluşabilecek boşlukları doldurmak için.

OKS 2008 Yerleştime ve Tercih yükseltme işlemleri için bu numaralardan rehberlik alabilirsiniz.

SINAVLAR KONUSUNDA HER TÜRLÜ SORUNUZ İÇİN MEB YARDIM HATTI

(0312) 444 83 83

2008 OKS TERCİH KLAVUZU:

Eğer tercih klavuzunu PDF formatında indirmek istiyorsanız tıklayın.Eğer Word formatında indirmek istiyorsanız tıklayın.

LÜTFEN ARTIK SORU SORMAYINIZ, KESİNLİKLE CEVAPLANMIYACAKTIR..

TÜM SORULARINIZIN CEVAPLARINI YORUMLARDA BULACAKSINIZ.