1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğretmenlere "Çocuklarda Diyabet Eğitimi"
Öğretmenlere "Çocuklarda Diyabet Eğitimi"

Öğretmenlere "Çocuklarda Diyabet Eğitimi"

Okulda öğretmenlerin, yöneticilerin, okul hemşiresinin ve personelinin diyabet konusunda bilgili ve bilinçli olması diyabetli çocuğun hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra okulda gelişebilecek ağır hipoglisemi, diyabetik ketoasidoz gibi istenmeyen s

A+A-
14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ VE
OKULLARDA DİYABET PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
 
Ayrıca Tip1 diyabetli çocuklara erken tanı konması ve tedavi gecikmesinden kaynaklanan sorunların önlenmesi için öğretmenlere görevler düşmektedir. Diyabetli çocukların okuldaki bakım ve izlemlerinin geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için öğretmenlerin ve velilerin gerekli bilince sahip olmasını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında 2010 yılında imzalanan ''Okullarda Diyabet Eğitim Programı'' İşbirliği Protokolü gereğince ilimizde de''Okullarda Diyabet Programı'' yürütülmektedir. 
 
           Bu program kapsamında Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği temsilcileri ile ortak çalışmalar yürütülmektedir. Bu amaçla 2013-14 eğitim öğretim yılı için, okul yöneticileri, rehber öğretmenler/sınıf öğretmenleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerine yönelik eğitim programı hazırlanmış olup çalışmalarımız Çocuk Endokrinoloji Uzmanı, Diyetisyen ve Diyabet Hemşireleri tarafından devam ettirilecektir. 
 
          Hazırlanan eğitim programı çerçevesinde öncelikle İlimizdeki tüm okulların okul yöneticileri, rehber öğretmenler/sınıf öğretmenlerinden oluşan yaklaşık 300 kişinin katılımı ile 8 Kasım 2013 tarihinde saat 10:00'da Okulda Diyabet Programı Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Kayapınar Vehbi Koç İlkokulu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya öğretmenlerimizin yanı sıra; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şahin Demirkol, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Üyesi aynı zamanda Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Nuri Özbek, İl Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığı Koordinatörü Dâhiliye Uzmanı Dr. Mücahit Görük ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Şeyhmus Ayan, Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programları Şube Müdürü Dr. Handan Erdoğan katıldı. 
 
          Toplantıda konuşan Dr. Handan Erdoğan; ülkemizde 6,5 milyon diyabet hastası olduğunu 3,2 milyon diyabet hastasının ise hastalığının farkında olmadığını 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle ilimizde de 14-15 Kasım tarihlerinde açılacak olan diyabet standlarına tüm katılımcılarımızı ücretsiz kan şekeri ölçümü için beklediklerini belirtti.
 
          Toplantıya konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Mehmet Nuri Özbek Çocukluk Çağı Diyabeti (Tip 1 Diyabet) hakkında önemli bilgiler verdi. Ayrıca Okullarda Diyabet Programı' nın önemine değinerek İlimizde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Dr. Özbek program çalışmalarımızda öğretmenlerimizden beklentilerimizi de dile getirdi. Özellikle diyabetli çocukların bulunduğu okulların öğretmenlerine yönelik hastanede birebir eğitim verileceğini, hipoglisemi ve diyabetik ketoasidozu nasıl tanıyabileceklerini, acil  durumlarda öğretmenlerin nasıl müdahale edeceklerini ayrıca insülin ve glukagon enjeksiyonunun nasıl yapıldığını gruplar halinde alınacak öğretmenlerimize pratik olarak öğreteceklerini ve bu bilgiler ışığında öğretmenlerin okuldaki diyabetli öğrencilerimiz için hayat kurtarıcı olabileceklerinin altını çizdi. İlimizdeki tüm diyabetli çocukların Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kayıtlarının mevcut olduğunu belirten Dr. Özbek; diyabetli çocukların 8 yaşından sonra bir yetişkin gözetiminde kendi kendilerine insülin enjeksiyonu yapabildiklerini ancak okul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinden bu konuda hassasiyet beklediklerini örneğin insülin enjeksiyonu için uygun ortam sağlanması, diyabetli çocuğun diğer çocuklardan farklı olarak görülüp sınıftan ayrı tutulmaması, ancak özel bir durum olduğunun diğer öğrencilere de anlatılması, diyabetli çocuğun sık sık tuvalete gitme ihtiyacının olduğu ve insülin enjeksiyonu nedeniyle kan şekerinin aşırı düşebileceğini bu nedenle beslenmesine dikkat edilmesi ana ve ara öğün saatlerine uyulması gerekirse sınıfta yemek yemesi için izin verilmesi diyabetli bir çocuk için çok önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca ''Okulda Diyabet Programı''ile ilgili materyallere Sağlık Bakanlığı, milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Web sayfalarından ulaşabileceklerini belirtti.
 
          Daha sonra söz alan Uzm.Dr.Mücahit Görük ise Tip2 Yetişkin Diyabeti hakkında bir sunum yaptı. Tip2 Diyabetin daha çok 30'lu yaşlardan sonra görüldüğünü, tedavisinin çocuklardaki diyabetten daha farklı olduğunu, diyet, egzersizin önemli olduğunu ve görülme sıklığı giderek artan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen bir hastalık olduğunun altını çizdi. Yetişkin Diyabeti tanısı için klinik bulguların yanında açlık kan şekeri, OGTT, rastgele plazma ölçümü (tokluk şekeri), HbA1C ölçümlerinin yapıldığını anlatan Dr. Görük; “Her şeker hastasının tedavisi kendine özgüdür. Bu nedenle başkasının kullandığı ilacı alıp kullanmayın'' uyarısında bulundu.
 
          Doç. Dr. Mehmet Nuri Özbek ve Uzm.Dr.Mücahit Görük; İlgiyle dinlenen konuşmalarının ardından dağıtılan insülin kalemlerini inceleyen öğretmenlerimizden gelen soruları cevaplandırdılar.
 

HABERE YORUM KAT