1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öğretmenler ilim neferleridir
Öğretmenler ilim neferleridir

Öğretmenler ilim neferleridir

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten 24 Kasım Öğretmenler günü dolasıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında öğretmenlik mesleğinin kutsal olduğunu söyleyen İçten, “Öğretmenlik mesleğini icra edenler eğitim, ilim ve irfan ordularının değerleri neferler

A+A-

Öğretmenlerin yaşam tarzlarında ne gibi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını en iyi bilen partinin Ak Parti olduğunu ifade eden İçten 10 yıllık sürede öğretmenlere her türlü sosyal hakların sağlandığını belirtti.

Kendisinin de bir eğitimci olduğunu, eğitim sorunlarını çok iyi bildiğini vurgulayan İçten, yapılanların yeterli olmadığını, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in eğitime yönelik çalışmalarını da beğeniyle takip ettiklerini kaydederek: “

Okullarımızı bilgi ve teknoloji çağının gereklerine uygun şekilde donatarak gençlerimizi ve bizleri daha güzel bir geleceğe ulaştıracak gençlerimize ve o gençleri yetiştirecek öğretmenlerimize her türlü imkanı sağlamanın gayreti içindeyiz.  Şunu hiçbir zaman unutmuyoruz, eğitimi camiamıza ne kadar önem verirsek o kadar kalkınır o kadar gelişiriz. Bu yolda kıymetli öğretmenlerimizin fedakarca özverili bir şekilde çalışmalarını görmek de ayrı bir mutluluktur” diye konuşarak şöyle devam etti:

ONLAR İÇİN NE YAPSAK AZDIR

Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in 624 yılındaki Bedir savaşı sonrası esir alınan Mekkelilerden Okuma, yazma bilenlerin her birini en az 10 Müslümana okuma yazma öğretmek koşuluyla serbest bıraktığını biliyoruz.Ve yine Halife Hazreti Ali'nin: “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demiştir. Bu da Yüce dinimizin eğitime ne kadar önem verdiğinin en belirgin örneğidir.

Bundan hareketle, Hiç şüphesiz; ekonomik kalkınmışlıkta, ulaştırmada, bayındırlıkta, sağlıkta, adalette, savunmada kısaca her noktada bizi yüceltecek tek unsur eğitimdir. Bunu kalitesini belirleyecek olanlar da öğretmenlerimizdir.

AK PARTİ AYDINLIK YARINLAR İÇİN VAR

81 ilde altyapısı tamamlanmış okullarımızda, 81 ildeki üniversitelerimizde, 1 milyon civarındaki öğretmenlerimiz yarınlarımızın aydınlık yüzlerimizi çocuklarımızı yetiştirmeye devam ediyor.Bakın, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının 354 bin civarındayken, 10 yılda bu dersliklere 181 bin derslik daha ilave ettik. Yine Cumhuriyet tarihi boyunca 550 bin civarında öğretmen atanmışken son 10 yılda 358 bin yeni öğretmen atadık.

Sözleşmeli öğretmenleriminiz 12 ay boyunca maaş almalarını sağladık. Öğretmen lisesi mezunlarına karşılıksız burs imkanı sağladık. Her zaman bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık. Onların atanmasında adaleti sağladık. İl içi, il dışı açıktan ve naklen atanmalarını elektronik ortamda şeffaf bir şekilde yapılıyor. Öğretmenlik mesleğini tekrar saygın bir hale getirdik. Uygun koşullarda TOKİ konutlarını almaları için şartlar oluşturduk. Yeter mi? Elbette yetmez. Beni de öğretmenler yetiştirdi, bakanımız da Başbakanımızı da kısaca bugün bir yere gelmiş makam sahibi olmuş ya da olmamış bugünün büyüklerini öğretmenlerimiz yetiştirdi. Herkese büyük görevler düşüyor.

Eğitim projesi ne kadar sağlıklı olursa olsun yeni yetişen genç nesli eğitecek olan, değerli öğretmenlerdir. Biz de üşenmeden bu uğurda mücadele edeceğiz.

Bu vesile ve duygularla,Sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.