1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenler için E-Bordro sorgulama nereden yapılıyor?
Öğretmenler için E-Bordro sorgulama nereden yapılıyor?

Öğretmenler için E-Bordro sorgulama nereden yapılıyor?

E-Bordro kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların kullanabildiği bir portaldır. Öğretmenler bu sistem ile maaşlarını belgeleyebilirler.

A+A-

Bordro, devlet çalışanlarının maaş girdi çıktılarının, maaşından varsa herhangi bir kesintinin olup olmadığını görüp, maaş hareketlerini görüp takip edebilmeniz için oluşturulmuş olan bir belgedir.

Daha önceden belge için sıra bekleyip, uzun bir süre boyunca beklemeniz gerekmekteydi. Ancak günümüzde bulunan en büyük kolaylık internet uygulamalarıdır. İnternet üzerinden yapılan birçok uygulama sayesinde artık hayatımız daha kolay bir hala gelmiştir. Devlet dairelerinde olan işlerimiz için artık kurum ve kuruluşlarda sıra beklememize gerek kalmadan internet sistemi üzerinden işlemlerimizi kolayca ve çok daha kısa bir süre içerisinde halledebilmemiz mümkündür. İnternet sistemi üzerinden yapabildiğimiz bordro alma işlemine E-Bordro denmiştir. Bu işlem devlet dairelerinden aldığımız bordrolarla aynı özelliği göstermektedir. Tek farkı bizim için daha kolay bir yoldan yapılmış olmasıdır.

Bu belgeyi daha önceden internet üzerinden alabilmeniz mümkün değildi. Ancak yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi vatandaşların sıra beklemelerine ve yoğunluğa son verip, ortadan kaldırmak amacıyla internet uygulaması kullanımına başlanmıştır.

Bu işlemi yapacağınız resmi sitenin ismi e-devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerinizi şifreli olarak güvenli bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. Eğer bir E-Devlet şifresine sahip değilseniz, E-Devlet sistemi üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmeniz mümkün değildir. Şifrenizi nereden ve nasıl alacağınızı yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.


Daha önceden bu işlemi yapabildiğiniz şifresiz bir yöntem daha bulunmaktaydı. Ancak güvenlik nedeni ile bu site yani E-SGM resmi sitesi kapatılmış durumdadır. Bu nedenle işlemleri yanlızca E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak yapabilmekteyiz.

E-Devlet şifrenizi postanelerden yani PTT şubelerinden kimlik bilgileriniz ile almanız gerekmektedir. Kimlik bilgileriniz ile alacağınız E-Devlet şifresi için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödedikten sonra size özel E-Devlet şifresiniz kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sisteminin E-Bordro ile ilgili olan sekmesini açarak işleme başlamanız gerekmektedir. İşleme başlamak için ilk olarak açılacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Sonrasında karşınıza çıkacak olan kimlik doğrulama sayfasındaki boş alanlara sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi yazıp, kontrol ettikten sonra aynı sayfa üzerinde bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Böylelikle E-Devlet sistemi üzerinden E-Bordro öğrenme işleminizi tamamlamış olacaksınız.

HABERE YORUM KAT