1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğretmenler Günü kutlandı
Öğretmenler Günü kutlandı

Öğretmenler Günü kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik unvanını kabulünün 87. yılı ve bu günün ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaya başlanmasının 35. yıl dönümü; Diyarbakır’da yapılan bir dizi etkinliklerle kutlandı.

A+A-

Çelenk sunuldu

İlk tören İl Milli eğitim Müdürü Adnan Hurata’nın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde devam eden törene; İl Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz,16’ncı Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Savaş Beyribey, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ile ilimizde görev yapan kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Cahit Sıtkı’da da tören

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezindeki tören Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra mesleğe yeni başlamış öğretmenler adına ve emekliye ayrılmış öğretmenler adına birer konuşma yapıldı. 

Kutlu olsun

Öğretmenlerin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata yaptığı konuşmada, öğretmenlerin uygarlıkların temel taşı olduğunu kaydetti. Bu mesleğin öğretmenlerce fedakarca yapıldığını anlatan Hurata “Böylesine onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği büyük bir gururla, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum. Yurdumuzun her köşesinde görev yapan, ülkenin gelecek binasının temeline harç koyan, cehaletle savaşımızda hep ön safta olan, yılmayan; bazen adı Hasan olan, bazen de Ayşe Öğretmen olan ama isimleri ne olursa olsun yüreği memleket sevgisi ile dolu, ülkenin geleceğini bilginin ışığıyla aydınlatmaktan başka hiç bir amacı yok iken görevi başında şehit olan ve şehadetiyle dahi bizlere ders veren aziz öğretmenlerimizi de rahmet ve saygı ile anıyorum. Ülkemiz insanının geleceğini hazırlamak gibi önemli bir sorumluluğu üstlenen bir topluluk olarak bizler, ulusal çıkarlarımız doğrultusunda, yurt ve insan gerçeğine dayanan, çağın değişimlerine uygun, toplumumuzun gereksinimlerini dikkate alan bir anlayışla, eğitim sistemimizi akılcı, gerçekçi, doğru ve hızlı çözümler üreterek tek vücut olarak, kaynaşmamız ve aynı ideal doğrultusunda ilerlememiz gerekmektedir” dedi.

Her çocuk bizim

Hurata, konuşmasına “Asla unutulmaması gereken çok önemli bir husus da her bir öğrencimizin kendi çocuğumuz olduğu gerçeği ve bilinci ile hareket etmemiz gerekliliğidir. Eğer bir öğrencimizin en değerli zamanını boşa geçirerek ona vermemiz gereken değeri vermez olursak, bir gün kendi çocuklarımızın da aynı olumsuzluklarla karşılaşacağını ve bunun bedelini kendi çocuklarımızda ödeyeceğimizi aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Gerçek anlamda eğitimci olmak, kendine ve topluma faydalı insanlar yetiştirmek yolunda, bütün negatif etkenlere rağmen, zevkle ve sevgiyle çalışabilme yeteneği ile mümkündür. Böylesine önemli bir misyonu üstlenen topluluk olarak biz öğretmenler; toplumdaki huzursuzluklar, problemler ve olaylara karşı kendimizi korumak için duvarlarımızı yükseltmek yerine, bulunduğumuz çevreyi yaşanabilir bir konuma getirmenin mücadelesi içerisinde bulunmalıyız” diye devam etti.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise yaptığı konuşmada “Hammaddesi insan olan, şekil verilen eserin insan hayatı olduğu, dünyanın en hassas ve en muhteşem sanatını icra etmektesiniz. Ancak diğer sanatkarlardan farklı olarak, sizlerin ortaya çıkaracağı eserler topluma estetik bir katkı değil yaşamsal bir anlam katmaktadır. Çoğu zaman sorumluluklarınızı sorunlarınızın üstünde tutarak, fedakarlık yapma zorunluluğunuzun ortaya çıkardığı sıkıntılar, eminim ki yaşamın akışı içerinde yetiştirdiğiniz öğrencilerin topluma faydalı, karakterli bir yapıya sahip birer birey olarak karşınıza çıkmaları ile yerini bir memnuniyete bırakmakta ve sizlere tarifi olmayan bir duygu yaşatmaktadır” dedi.

 

Eğitimin bir sevgi ve şefkat mesleği olduğuna işaret eden Aksoy “Öğrencilerine sevgiyle yaklaşmayan öğretmen, soğuk demiri döven demirci gibidir. Soğuk demir ne kadar dövülürse dövülsün onu şekle sokamazsınız.

 

Eğitimin insanı iyiden yana değiştirmesi gerekir. Bunun sağlanması ise öğretici konumunda olan insanların, sadece sözleri ile değil tutum ve davranışlarıyla, karakter ve duruşlarıyla öğretici, iyiye ve güzele kanalize edici olmaları gerekir. Sizlerin tavır, davranış ve tutumlarınız ya bir fidana verilen ilk can suyu etkisi olarak, ya da çığ oluşmasına sebebiyet veren ilk kar tanesi etkisi olarak toplumda karşılığını bulacaktır.

 

Özellikle son dönemlerde ilimizde ve bölgemizde yaşanan olayları göz önüne getirdiğimizde yaşanan olayları hepimiz görüyor ve bunların kimlerin işine yaradığını hepimiz biliyoruz. Bu olumsuzlukların önüne geçmek, çocuklarımıza, gençlerimize bir arada yaşama, şehrimize, insanımıza, değerlerimize sahip çıkma bilincini aşılama, manevi değerlere bağlılık anlamında çalışma görevi yine en çok siz öğretmenlerimize düşmektedir. Çünkü toplumumuzu ayakta tutacak olan projeyi çizen mimar da, bireylerin arasına ilim, irfan ile yoğrulmuş harcı koyarak birbirine saygılı ve kenetlenmiş bir toplumu oluşturacak ustalar da sizlersiniz” dedi.

 

Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine binaen öğrenciler tarafından şiir ve kompozisyon okudu.

 

Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesi ve Öğretmen Marşı’nı okumasının ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi.

 

Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere davetliler tarafından hediyeleri takdim edildikten sonra tören, öğretmen ve öğrenci korosu tarafından ezgilerin okunmasıyla son buldu.

Öğretmenler Günü kapsamında, Atatürk Stadyumunda Valilik personeli ve eğitimcilerden oluşan takımlar arasında yapılan futbol maçıyla devam edildi.

 

Öğretmenler, Vali Aksoy’u Makamında Ziyaret Etti

 

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Vali Yardımcısı Remzi Kattaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Oğuz ve bir grup öğretmen Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret etti. Vali Aksoy’a kendilerini kabul ettikleri ve eğitim camiasına göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Oğuz, kendilerinin de geleceği inşa etmek üzere üzerlerine düşenleri yapacaklarını söyledi.

 

Vali Aksoy ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, tüm eğitim camiasının Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, “Öğretmenlerimiz bizim için çok kıymetli. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlerimiz sizlerin ellerinde yetişiyor. Bu anlamda sizler geleceğimize yön veren mesleklerin başında geliyorsunuz” dedi.

 

Vali Aksoy’un öğretmenler ile birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirmesi ile ziyaret son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler