1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğretmenin morali bozuk
Öğretmenin morali bozuk

Öğretmenin morali bozuk

Eğitim Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, atanamayan öğretmenlere ilişkin,"Son yıllarda atanamayarak intihar eden öğretmen sayısı 34 civarındadır" dedi.

A+A-
Milli Eğitim Bakanlığını tarafından Şubat 2014'te atanması beklenen öğretmen sayısına ilişkin sendika binasında açıklama yapan Değer, Türkiye de 125 bin civarında öğretmen açığı bulunduğunu ve bu rakamın azımsanmayacak kadar büyük olduğunu söyledi. Şanlıurfa'da 6 bin, Mardin'de ise 2 bin civarında öğretmen açığı bulunduğunu belirten Değer," Sadece iki ilimizde ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı 8 bin iken bakanlığın şubat ayında 10 bin öğretmen atayacak olması Türkiye'nin ihtiyacını asla karşılamayacaktır" dedi.
 
ÖĞRETMEN ATAMALARI
 
Değer,"Üniversiteden mezun olan öğretmenler, sınıflarda öğrencilerle birlikte olması gerekirken onları bazen minibüs başında direksiyon sallarken, bazen fırında ellerinde kürek ekmek pişirmede, bazen bir apartmanın Bodrum katında kalorifer yakarken ve benzeri durumlarda görüyoruz" diye konuştu.
 
PSİKOLOJİK SORUNLAR
 
Psikolojik sorunlar yaşayarak atanamayan öğretmenlerden bazılarının bunalıma girerek intihar yolunu seçtiklerini ifade eden Değer, şunları dedi:
 
"Son yıllarda atanamayarak intihar eden öğretmen sayısı 34 civarındadır. Bu Eğitim Bir Sen Mardin şubesi olarak bizi derinden üzmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri atamayacaksa bundan sonra ÖSYM ile işbirliği içinde çalışarak üniversitelerdeki eğitim kontenjanlarını ileriyi düşünerek hesaplamalıdır.Şubat ayında atanacak 10 bin öğretmen kadrosunun branşlara göre dağılımı henüz açıklanmadı. Son yıllarda bakanlık birkaç branşa ağırlık vermekte onlarca branşı göz ardı etmektedir. Atama yapılırken bakanlık birkaç branş yerine bütün branşlarda az da olsa öğretmen alımı yapmalıdır"
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT