1. HABERLER

  2. Öğretmene sınıfta silah izni
Öğretmene sınıfta silah izni

Öğretmene sınıfta silah izni

ABD’nin Teksas eyaletinin Harrold bölgesi yetkilileri, okullardaki saldırıların artış göstermesi üzerine öğretmenlerin sınıfta silah taşımasına izin verdi.

A+A-

 

Yeni izin sayesinde öğretmenler öğrencilerin ve okul görevlilerinin hayatlarını herhangi bir saldırıdan korumak için gizlice silah taşıyabilecek.

Silah taşımalarına izin verilen öğretmenlerin ilk önce kriz yönetimi eğitimi alacakları da belirtildi. Ne var ki şimdilik kaç öğretmenin bu şekilde silah taşımasına izin verildiği açıklanmadı.

Harrold okulu müdürü David Thweatt mütevelli heyetinin konuyu oybirliği ile kabul ettiğini ve velilerin herhangi bir itirazda bulunmadığını söyledi.

Thweatt, 'Federal hükümet ne zaman ki okul bölgelerini silah taşınabilecek yerlere ekledi o zamandan beri saldırılar oluyor' dedi.

ABD’de son yıllarda okullarda gerçekleşen silahlı saldırıların sayısında büyük bir artış var.

Thweatt, okulda bir olay olduğunda ailelere “Çocuğunuza bir şey olmadı çünkü biz onu koruyabildik” demeyi tercih edeceğini sözlerine ekledi.

Okulun şerif bürosuna 30 dakikalık mesafede olduğu buna karşın bölgenin işlek yollarından birinden sadece 150 metre uzakta olması nedeniyle her zaman tehlikeli bir yerde bulunduğu açıklandı.

Teksas okul teftiş kurulu başkan yardımcısı Sarah Winkler ise, okulların yasaları çiğneyecek gücü olmadığını söyleyerek bu alınan karara karşı olduğunu ifade etti.

Winkler, “Bu çok korkunç. Bir kaza olduğunda bunu okulun nasıl açıklayacağını bilemiyorum” dedi.

Houston Öğretmenler Federasyonu Başkanı Gayle Fallon da korkunç bir kazanın çok yakında olduğunu söyledi.

Teksas yasaları gereği okullarda, yönetim tarafından yasaklama getirilmediği sürece silah taşınmasına izin veriliyor.