1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilerle sınırlı kalmasın
Öğrencilerle sınırlı kalmasın

Öğrencilerle sınırlı kalmasın

DES Başkanı Avcı: "Kıyafet serbestliği yalnızca başörtüsüyle ve öğrencilerle sınırlı kalmamalıdır"

A+A-
Demokratik Eğitimciler Sendikası (DES) Başkanı Gürkan Avcı, ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin, "Kıyafet serbestliği yalnızca başörtüsüyle ve öğrencilerle sınırlı kalmamalıdır" dedi.
 
Başkan Avcı, yaptığı açıklamada, ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılması kararını özgürlükçü bir adım olarak gördüklerini söyledi.
Eğitim kurumlarında belirli bir giyim şeklini dayatmanın bilim dışı ve baskıcı bir anlayışın belirtisi olduğunu ifade eden Avcı, şöyle konuştu:
 
DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK
 
"Eğitim sistemini ve eğitim bileşenlerini sivilleştirmeden, özgürlükçü reformlar yapmadan, demokratik değerleri yerleştirmeden okullarımızdan beklediğimiz verimi, kalite ve başarıyı yakalayamayız. Önemli olan öğretmen ve öğrencilerimizin ne giyeceği değil ne ürettiği, performansı ve nasıl bir artı değer ortaya koyduğudur."
 
Eğitimde demokrasi ve özgürlük istediklerini dile getiren Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Öğrenci ve öğretmenlerin serbest kıyafetlerle ve rengarenk giysilerle okullara gelerek, okullarımızı çiçek bahçesine çevirmesini istiyoruz. Özgür okul istiyoruz. Demokratik bir eğitim sistemi istiyoruz. Kıyafet serbestliği yalnızca başörtüsüyle ve öğrencilerle sınırlı kalmamalıdır." 
 
Avcı, bazı sendikaların genel merkezleri tarafından alınan bir günlük iş bırakma eylemine katılmayacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT