1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilerin oy kullanma bilmecesi çözülüyor
Öğrencilerin oy kullanma bilmecesi çözülüyor

Öğrencilerin oy kullanma bilmecesi çözülüyor

Yerel seçimler için siyasi partiler adaylarını açıklamaya devam ederken, kent nüfusunun önemli bileşenlerinden biri olan öğrencilerin okudukları yerde oy kullanmalarının anahtarı YSK sitesinde bir kılavuz olarak yayınlandı.

A+A-
Yerel Seçimler yaklaşırken seçmenlerin oy kullanımına ilişkin çeşitli tartışmalarda başladı. Özellikle üniversitelerin olduğu illerde nüfus oranının büyük bölümünün nerede oy kullanacağı tartışmaları başladı. Birçok öğrenci ikamet adresinin ailesinin bulunduğu adreste olmasından ötürü oy kullanamazken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sitesinde bu sorunun nasıl çözüleceğine dair çizelge bulunuyor.Özellikle üniversite öğrencilerinin uygulaması gerekenler şu şekilde belirtiliyor:
 
“Üniversite öğrencileri okudukları yerleşim birimlerinde oy kullanmak ister ise; okudukları okuldan öğrenci belgesi, ikamet ettikleri yurttan yurtta kaldığına dair belgeyi almalıdır. Daha sonra bu belgeler ile yurdun bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir. İlçe nüfus müdürlüğünden alacakları 'uygundur' belgesi ile Seçim Kurulu Başkanlığı'na başvurup seçmen işlemlerini tamamlayabilirler. Yüksek Seçim Kurulu sitesinde yayınlanan seçmen bilgi sistemini kullanarak, bilgilerinizi kontrol etmeniz ve adresinizde bir yanlışlık olması durumunda acil olarak ikametinizin bulunduğu adrese başvurup düzeltmeyi yapmanız gerekiyor.
 
YSK Seçmen Bilgi Sistemi; https://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp. Sandık Seçmen Listeleri açıklandığında YSK sitesinde listeye ulaşarak oy kullanacağınız yer ve bilgilerinizi kontrol edip seçim günü belirtilen yerde oy kullanabilirsiniz. Bilgilerinizde bir hata var ise listeler açıklandıktan sonra düzeltme için muhtarlığınıza başvurabilirsiniz. Oy kullanmak için YSK sitesinde belirtilen sandığa gidip kullanabilirsiniz.”

HABERE YORUM KAT