1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilere, trafik kuralları semineri
Öğrencilere, trafik kuralları semineri

Öğrencilere, trafik kuralları semineri

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valiliği, öğrencilere trafik kurallarını öğretebilmek amacıyla Mehmet Sabri Güzel Ortaokulu'nda seminer düzenledi.

A+A-

Seminere Diyarbakır Valisi Mehmet Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, ve kurum amirleri katıldı. Öğrencilerin yoğun bir ilgisiyle karşılanan Vali Kıraç, seminerde öğrencilere emniyet kemeri takmanın önemini anlattı.

Kıraç, 2013 yılında Türkiye'de 337 bin 760 trafik kazasının meydana geldiğini ve 2 bin 393 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Vali Kıraç, "2013 yılında Diyarbakır'da ise 3 bin 931 trafik kazası meydana gelmiştir, bu trafik kazalarında 33 kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Bu ülke ekonomisi anlamında da insan kaynakları bakımından da kayıptır. bizim inancımız gereği de en büyük günahtır.

Araçlar son teknoloji, sürücüler hız yapıp 400 kilometreye kadar çıkıyor. Bir taraftan da aynı yolu kullanıyorlar. Gün geçtikçe de trafiğe çıkan araç sayısında da çok artış var. Diyarbakır'da 114 bin 721 tescilli araç var. Burada görevli arkadaşlarımız var ve talimatı veren savcımız da burada. Seminere gelen görevli arkadaşlarımızın, çocuklarımıza trafik kültürünü ve trafik bilincini öğretmek için özel bir gayret sarf etmelerini istiyorum.

Bunu okul müdürümüzden, milli eğitim müdürümüzden ve öğretmenlerimizden istirham ediyorum. Bu bir vicdani sorumluluktur, engellenebilir bir problemi çözmemek bizim için kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

Vali Kıraç'ın konuşmalarının ardından Diyarbakır'da görevli trafik polisi Burhan Karaman tarafından seminerde çocuklara trafik kazalarını engellemek amacıyla bir takım bilgiler verildi. Verilen bilgilerin ardından trafik kazaları konusunu içeren filmler izlendi.

(EMA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT