1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilere meyve dağıtıldı
Öğrencilere meyve dağıtıldı

Öğrencilere meyve dağıtıldı

Çocukların sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularındaki bilincini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, “Şehit Hazım Şahin Ortaokulu Öğrencilerine Meyve Dağıtılması” etkinliği gerçekleştirildi

A+A-
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çocukların sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularındaki bilincini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Şehit Hazım Şahin Ortaokulu Öğrencilerine Meyve Dağıtılması” etkinliği gerçekleştirildi.
 
Etkinliğe Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Fatih Mehmet Aslan, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Murat Koç, Bulaşıcı Olmayan Hast. Ve Prog. Şube Dr. Ferah Gören ve şube çalışanları katıldı.
 
Okul çağı çocuklarında beslenme
 
Okul çağı çocuklarında beslenme ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Aslan, “Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de çocuklar için çok önemlidir.
 
Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile okul öncesi çocukların pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır ve bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Toplumun çekirdeğini oluşturan ve sürekli bir büyüme gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliği ve yanlış beslenmeden en çok etkilenen gruplardan biridir ve çocukluk döneminde edinilen yetersiz ve yanlış beslenme kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır.
 
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlamaktadır”  dedi.
 
“Sağlıklı Bir Gelecek  İçin Sağlıklı Nesiller”
 
Etkinlikte öğrencilere  muz ve elma dağıtımı yapılarak teneffüs aralarında çikolata, cips gibi zararlı yiyecekler yerine meyve gibi sağlıklı ara öğünlerin tercih edilmesi gerektiği anlatıldı ve sağlıklı bir gelecek  için sağlıklı nesiller yetiştirmek gerektiği vurgulandı.

HABERE YORUM KAT