1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilere cinsel istismarda bulunuluyor
Öğrencilere cinsel istismarda bulunuluyor

Öğrencilere cinsel istismarda bulunuluyor

Diyarbakır'da Şehit Başkomiser Fatih Özdil İlköğretim Okulu'nun çevresinde dolaşan ve kimliği tespit edilemeyen, bir şahsın çocuklara sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğu belirtildi.

A+A-
Derse geç kalan öğrencilerle öğretmenlerinin görüşmesi üzerine ortaya çıkan, cinsel istismar vakası ile ilgili mağdurlar ve ailelerin “şikayetçiyiz” demesine rağmen savcılık “Şüpheli şahıs yakalanamadı” diyerek soruşturma başlatmadı. Eşgali tam olarak verilen şahıs ise bir ay geçmesine rağmen yakalanmadı.
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Seyrantepe semtinde bulunan Şehit Başkomiser Fatih Özdil İlköğretim Okulu'nda erkek çocuklara yönelik sistematik cinsel istismar yapıldığı ortaya çıktı. Mağdurlar ve öğretmenlerin savcılığa başvurmasıyla ortaya çıkan olay iddialara göre şöyle gelişti: Okulun yakınlarında dolaşan 20-25 yaşlarında esmer tenli, uzun boylu, zayıf yapılı 25 yaşlarında erkek şahıs özellikle sabah okula gelen erkek çocuklarını tehditle alıkoydu. İsimlerinin baş harfini ikinci bir mağduriyet yaşamamaları için vermediğimiz çocuklar bu şahıs tarafından bilinmeyen bir yere götürülerek, cinsel istismara maruz bırakıldı. Çocuklardan birinin 3 Aralık'ta okula geç kalması üzerine sınıf öğretmeni Nalan Almakkaya, “Niye geç kaldığını” sordu. Bunun üzerine söz konusu çocuk ve 2 arkadaşı yaşadıklarını öğretmenlerine anlattı.
 
Öğretmenle birlikte polise başvurdular
 
Almakkaya, çocuklarla birlikte Güven Polis Merkezi Emniyet Amirliği'ne giderek şikayetçi oldu. Çocuklar burada maruz kaldıkları saldırıyı ayrıntılarıyla anlattı. Çocuklar, okulun yakınında bulunan parkta tanımadığı 20-25 yaşlarında, uzun boylu, zayıf bir şahsın yanına çağırdığını, kendisinin gitmediğini ancak bu şahsın kendisini bilmediği bir adrese götürdüğünü, fırsatını bularak şahsın yanından kaçtığını söyledi.
 
Mağdur çocuklar öğretmenleri ile birlikte Çocuk Şube'ye giderek, şikayetlerini yeniledi. Burada ifade veren çocuklar, saldırgan şahsın sürekli okul çevresinde dolaştığını, okula geldikleri esnada ellerinden yakaladığını 10 dakika çekiştirerek, bir şantiyeye götürdüğünü, burada kendisine pantolonunu çıkarmasını söylediğini, kendisinin çıkarmadığını şahsın kendisine “seni köpeklere atarım” dediğini, tekrar çekerek götürdüğü sırada elinden kurtulduğunu ve okula gelerek, durumu öğretmenine anlattığını beyan etti.
 
Aileler şikayetçi oldu
 
Çocukların anlatımı üzerine aileleri karakola çağırıldı. Aileler durumdan haberdar olmadıklarını söyledi. Polis merkezinden durumu öğrenen aileler, Diyarbakır Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına giderek konunun soruşturulmasını isteyerek, şikâyetçi olduklarını belirtti. Mağdur çocukların aileleri de müşteki olarak verdikleri ifade de olayı karakolda öğrendiklerini ve çocukları ile yaptıkları görüşmede yaşadıklarını kendilerine anlattığını belirtti.
 
Çocuklar ve ailelerinden ayrıntılı şekilde verdikleri ifadenin ardından ise konuya ilişkin Cumhuriyet Savcılığı, “Aileleri ayrıntılı ifadelerinin tekrar alınması, çocuklara yönelik saldırıyı karakola bildiren öğretmenin ayrıntılı ifadesinin alınması, mağdur çocukların ifadelerinin psikolog ve uzmanlar tarafından yeniden alınması, şüpheli şahsın yakalanması için çalışma yürütülmesi, olay yeri kamera görüntülerinin istenmesi”ni istedi. Mağdurlar ve ailelerin “şikâyetçiyiz” demesine rağmen savcılık “Şüpheli şahıs yakalanamadı” diyerek soruşturma başlatmadı.
 
Öte yandan mağdur çocukların avukatlarından alınan bilgiye göre yaklaşık bir aydır eşgalin verilmesine rağmen şüpheli şahsın yakalanamadığı ve şüpheli şahıs yakalanmadığı için soruşturma başlatılamadığı öğrenildi. Çocuklar için büyük tehlike taşıyan şahsın yakalanmaması aileleri ve öğretmenleri tedirgin ediyor.

HABERE YORUM KAT