1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öğrencilere beslenme uyarısı
Öğrencilere beslenme uyarısı

Öğrencilere beslenme uyarısı

Ergani Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Salih Akatay, 2012-2013 eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla öğrencilere beslenme uyarısında bulundu.

A+A-

Akatay, öğrencilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek, ailelerin çocuklarının ayak üstü beslenme dediğimiz fast food alışkanlığından vazgeçirmesi gerektiğini belirtti.

Kahvaltının altın değerinde bir öğün olduğunu ve asla terk edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Akatay, şunları söyledi:

''Okul çağındaki çocukların fiziksel gelişimi açısından D vitamini ve kalsiyuma gereksinimleri vardır. Okul çağında bulunan normal bir bireyin süt grubundan yaklaşık 3, et grubundan 2, sebze ve meyve grubundan 5, tahıl grubundan ise 4-6 porsiyon tüketmesi gereklidir. Son derece sakıncalı olan ayak üstü beslenme özellikle kentlerde yaşayan çocuk ve gençlerde yaygın beslenme şekli olarak yerini almıştır. Bu şekildeki beslenme, doymuş yağ asitleri yönünden zengin, ancak posa içeriği A ve C vitaminleri yönünden yetersizdir. Dolayısıyla sağlıksız beslenmeye neden olmaktadır.''