1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilerden Mersin'e teknik gezi
Öğrencilerden Mersin'e teknik gezi

Öğrencilerden Mersin'e teknik gezi

Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, Adana ve Mersin illerinde bulunan kamu ve özel sektör tarımsal işletmeleri ziyaret etti.

A+A-
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, mesleki bilgi, beceri ve tecrübesini artırmak amacıyla Adana ve Mersin illerinde bulunan kamu ve özel sektör tarımsal işletmeleri ziyaret etti.
 
Doç. Dr. Sema Başbağ ve Doç. Dr. B. Tuba Biçer nezaretinde, teknik gezi kapsamında Adana Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarla bitkileri bölümünü ziyaret eden gruba, bölüm hocaları tarafından bölümde yürütülen araştırmalar hakkında bilgiler verildi.
 
Bölüm laboratuvarları, araştırma ve uygulama alanları ile burada yürütülen araştırmalar hakkında bilgilendirilen öğrenciler, kampüs alanı içerisinde panoramik gezi yapma imkanı buldu. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünü de ziyaret eden öğrenciler, kuruluş hakkında genel bilgiler edinerek, deneme alanlarını gezdi. Pamuk, buğday, nohut ve diğer ürünler üzerinde yürütülmekte olan araştırmalar hakkında uzman araştırıcılar tarafından bilgilendirilen öğrenciler, gezinin ikinci gününde Adana'ya bağlı Yenice ilçesinde meyve ve sebze paketleme tesislerini gezerek firma yetkilisinden bilgi aldı.
 
Yenice ilçesinde bulunan 2.500 dekarlık meyve-sebze (açık ve örtü altı) ve tarla ürünleri yetiştiriciliği yapılan tarımsal işletmenin örnek alanlarında işletme sahibinden bilgi alan öğrenciler, işletmenin genel işleyişi ve ürünlerin ekiminden pazarlanmasına kadar geçen tüm safhalarda sahada karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları hakkında yerinde bilgi edindiler. Firma sahibi ve mühendislerin girişimcilik ve başarı öyküleri, Yenice ilçesine bağlı süs bitkileri ve üretim seralarını gezen öğrenciler üzerinde bir farkındalık oluşturdu.
 
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunu da ziyaret eden öğrenciler, Enstitü müdürü tarafından kabul edilerek, kurum hakkında bilgilendirildiler. Merkezde çalışan mühendisler tarafından ileri teknoloji laboratuvarı, toprak-su-gübre analiz laboratuvarı, moleküler ve biyoteknoloji laboratuvarı ve seralar hakkında bilgi alan öğrenciler, yapılan araştırma projeleri hakkında da bilgilendirildiler.
 
Gezi kapsamda Mersin Kızkalesi'nde tekne turu ve kaleyi gezen öğrenciler, Cennet-Cehennem ve Astım Mağarası ile Şanlıurfa Balıklı Göl'ü de görme imkanı buldu.

HABERE YORUM KAT