1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilerden atama tepkisi
Öğrencilerden atama tepkisi

Öğrencilerden atama tepkisi

DİYARBAKIR - Türkiye Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğrenci Birliği, öğretmen atamalarıyla ilgili yaşanan sorunları dile getirmek üzere protesto eylemi düzenledi.

A+A-

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde eğitim gören din kültürü ve ahlak bilgisi bölümü öğrencileri eylem yaptı.

İlahiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, atama sorunlarının giderilmesini istedi. Öğrenciler adına konuşan Muhammed Eraslan, 17 Nisan 2014 tarihinde YÖK'ün bölümlerine öğrenci alımlarını durdurduğundan dolayı mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek, 2014 ve 2015 yılında yapılan öğretmen atamalarıyla mağduriyetlerinin devam ettiğini söyledi. 

Sorunlarının çözülmesi gerekirken, yeni sorunlara bu durumun yol açtığını belirten Eraslan, “4 yılda yayılmalı bir şekilde aldığımız pedagojik formasyon derslerinin kısa dönemlere sığdırılarak verilmesi, bununla sınırlı kalmayıp, kısa sürede verilen bu derslerin Şubat ayına yetiştirilmek üzere daha da kısaltılması ve norm fazlası öğretmen adaylarının ortaya çıkması mağduriyet durumunun artışına yol açmıştır” dedi.

Kendilerinin katsayı mağduru olduklarını dile getiren Eraslan, “Bugüne dek sorunlarımızın çözümü için başvurduğumuz yetkili mercilerin bizleri geçiştirmesi ve 28 Şubat ürünü olarak nitelemeleri bizlerin dikkate alınmaması olarak görüyoruz. En güvendiğimiz merciler sorunlarımızı çözmek yerine bizleri yalnız bırakmıştır. Mezun olan arkadaşlarımız umutla, heyecanla beklediği Şubat ayında yapılan atamalarda binlerce mezunumuzun bu hayali yıkılmıştır.

İlahiyat Fakültesi mezunu arkadaşlarımızın atanacağı birçok yer varken, bizlerin sadece öğretmenlik alanı bulunmaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak sorunlarımızın giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

(ÜN-MP-CC-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT