1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrencilerden alınan staja giriş ücretine hayır!
Öğrencilerden alınan staja giriş ücretine hayır!

Öğrencilerden alınan staja giriş ücretine hayır!

Türkiye’de yeni yönetmelikle hastane protokolü 10 yıla çıkınca bu sefer sağlık meslek liseleri, öğrenci ve velileri açısından tam tersi bir durum oldu.

A+A-

Hastaneler bırakın stajyer sağlık personeline staj parası vermeyi, bedava stajyer çalıştırıyor artı protokol için her öğrenci başına her dönem 2.000 TL 2 dönem toplamında ise 4000 TL para almaya başladılar.Çocukları özel okullarda okuyan veliler ise duruma isyan etti.

Çocuğu özel okulda okuyan ve zor şartlarda çocuklarını okuttuklarını belirten Velilerden Yılmaz Acu, “Özel Sağlık Meslek Liseleri ortalama 10 ile 15 bin TL aldığı eğitim parasına ilaveten staj adı altında hastanelere verdikleri parayı mecburen öğrenci velisine şart etmek zorunda kaldılar. Sosyal Devlet anlayışı böylemi oluyor .Bu yeni gelen yönetmeliğin esas temel değişikliği bu oldu” dedi.


Bu değişikliklerin bir çok dezavantajı olduğunu da sözlerine ekleyen öğrenci Velisi Yılmaz Acu, “Bu değişikliğin kime ne faydası oldu?

Haricen birçok dezavantajını sıralayabiliriz. Eğitim kalitesine, öğrenciye, veli ve okullara hiç faydası olmadı. Kaldı ki öğrenim süresi 4 yıl olan bu okulların öğrencileri son iki yılı hastane ortamında staj görmektedir. Buna tekabülen Özel Sağlık Meslek Liselerinde 4 yıllık öğrenim gören öğrenciler kabataslak 4 yılda okumuş olduğu kuruma 10+10+10+10=40.000 TL ayrıyeten yönetmelikten sonra staj ücretinin çıkmasıyla bu fiyat 10+10+10+10+(Ek: 4+4) = 48.000 TL'ye ulaştı. Bu durum özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin velilerini bir hayli zorlamış oldu” diye konuştu.


Yapılan kampanyanın yerinde bir kampanya olduğunu da dile getiren öğrenci velisi Yılmaz Acu, bu tür kampanyalara destek verilmesi gerektiğini belirtti. 


İstanbul'da bulunan Özel Balkaya Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden ve kampanyanın başlatılmasında öncü olan Ömer Aziz Acu şunları söyledi; "Change.org'da kısa bir süre önce kampanyayı başlatıp, “Bu kampanyayı başlatmamızdaki amaç; Özel okullarda okumakta olan öğrencilerin 11. ve 12. sınıflarda görecekleri olan staj uygulamasına hem para ödemeyip, hem de ücretsiz olarak çalışmamaları içindir. sesimizi üst mercilere duyurmaya başladık. Özel okul okuyan her öğrenciyi zengin olarak görüyorlar. Oysa ki ailelerimiz bizleri ne zor şartlarda okutuyorlar. Böyle bir şeyin olmasına anlam veremiyoruz. Hem okula, hem de devlete para vermekten resmen heba oluyoruz. Böylece okuma hevesimiz de kaçmış oluyor.

Özel okullar devletten bağımsız ve özel oldukları için bizlerden eğitim karşılığında ücret alıyor. Ama devlet hastaneleri devlete bağlı olduğu halde neden bizden staja giriş ücreti olarak 4000 TL alıyor? bizler topluma, insanlığa faydalı bir birey olmak için bu okullarda okuyoruz. Ancak bizim okumamızı suistimal edenler var. Başlattığımız kampanya her geçen gün ilgi görmeye devam ediyor ve edecek. Taa ki sesimizi birileri duymalı Lütfen kampanyanın T.C Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C Sağlık Bakanlığına ulaşması için durmayın, siz de bir imza atın ve bize bu yolda yardımcı olun!” dediler. 


Kampanyanın linki:


 https://www.change.org/p/özel-sağlık-meslek-lisesi-öğrencilerinden-alınan-4000-tl-lik-staja-giriş-ücretine-hayır

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler