1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrenciler süreci gözlemleyecek
Öğrenciler süreci gözlemleyecek

Öğrenciler süreci gözlemleyecek

Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı'nca desteklenen “Üniversite Öğrencilerinin Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı Projesi” kapsamında, farklı üniversitelerden 25 öğrenci Diyarbakır'a geldi.

A+A-
Programda edindikleri izlenimlere ilişkin öğrenciler hazırlayacakları raporlar ile görüş ve öneriler başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, CHP, MHP, HDP,HÜDA-PAR Genel Başkanlarına sunacak.
 
Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) hazırladığı ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı'nca desteklenen “Üniversite Öğrencilerinin Karar Alma Mekanizmalarına Katılımı Projesi” kapsamında, farklı üniversitelerden 25 öğrencinin katılımıyla, Çözüm Sürecini yerinde gözlemlemek, süreç hakkında resmi makamlar ve önde gelen sivil toplum kuruluşları ile görüşmeler yapmak amacıyla Diyarbakır'a geldi.
 
TOBB Yönetim Kururlu Üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir Bal ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile görüşen Üniversite Öğrencileri, çözüm sürecine ilişkin tüm tarafları dinlemek istediklerini söylediler.
 
Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa illerine toplamda 10 gün sürecek bir çalışma yaptıklarına anlatan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Süleyman Erdem, Proğramda  birbiriyle iletişim kurmadan, önyargılarla birbiri hakkında fikir sahibi olan insanımızın önyargılarının yıkılmasını, yaşananların ve bölgenin şartlarının yerinde gözlemlenip farklı siyasi görüşten kişilerin dinlenmesini ve karşıt görüşten kişilerle empati yapılmasını ve tüm bunlar neticesinde, öğrencilerin çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanmasına ilişkin fikir ve önerilerinin oluşmasını hedeflemektedir.
 
Erdem, Programda edindikleri izlenimlere ilişkin öğrencilerin hazırlayacakları raporlar ile görüş ve öneriler başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere, CHP, MHP, HDP,HÜDA-PAR Genel Başkanlarına sunulacaktır''dedi.
 
Bal, süreç söylemlerle heba edilmemeli
 
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Ebubekir Bal,Özellikle siyasi parti liderlerinin içerisinde bulunduğumuz seçim süreci içerisinde özellikle süreç ile ilgili söylemlere dikkat etmesi gerektiğini belirterek,Çözüm süreci kişilerin söylemleriyle heba edilmemelidir''dedi.
 
Bölgenin 30 yıldır zor bir süreçten geçtiğini belirten DTB Başkanı Bal,i  bu tür diyalogların önemli olduğunu belirterek, “Bölgede çözüm süreciyle birlikte bir kıpırdanma var. Bu sürece herkesin sahip çıkması gerekmektedir. Bölgeye yatırımların gelmesi için huzurun olması gerekiyor. Huzurun olması içinde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Sayar, empati kurmalıyız
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ise ,Gelip ilimizi görmeyen ve bilmeyen farklı illerden gelen ünüversite öğrencilerinin gelip burada karşılıklı sorular sorarak bilgi almalarının önemli ve faydalı olduğunu belirterek,en temel sıkıntılarımızdan biride özellikle bir birimizle empati kuramamamızdır dedi.
 
DTSO Başkanı Sayar, Toplumda geçmişin getirmiş olduğu ön yargılardan dolayı bir birimize hep ön yargılı davranmaktayız. Bu tür diyaloglar bu ön yargıları azaltıp sürece katkı sağlayacağını belirterek ''Son gelinen süreçte özellikle Ağrı olaylarının ardından Çözüm sürecinin seçimlere heba edilmemesi ve herkesin bu konuda sağduyulu olması ve Barışta ısrarcı olması gerekiyor.Sürece zarar verecek kesimler toplum nezdinde vicdanlarda mahkum olur.
 
Çözüm sürecinin karşılaşacağı risklere karşıda izleme heyetinin devreye girmesi gerekiyor ve izleme heyeti kim yanlış yapıyorsa da çıkıp kamuoyu ile paylaşmalıdır''şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT