1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrenciler risk altında!
Öğrenciler risk altında!

Öğrenciler risk altında!

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi'nin, yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü Nazime Tatlıcı İlköğretim Okulu'ndaki hasarlara dikkat çekmek amacıyla düzenlediği basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Kasım Birtek, “Okulla ilgili yüzde 20'lik güçlendirme raporu o

A+A-

Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubesi'nce, Kayapınar İlçesi'ne bağlı Yenihal Kavşağı'nda bulunan Nazime Tatlıcı İlköğretim Okulu'ndaki hasarlara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapıldı.

Okulun önünde yapılan açıklamada konuşan Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, AK Parti iktidarı ile birlikte değişen sistemin, eğitim ve öğretim sistemini geçmişi aratacak şekilde içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini savunarak, daha önce var olan sorunların ve olumsuzlukların her geçen gün biraz daha arttığını ifade etti.

Nazime Tatlıcı İlköğretim Okulu'nun “hasarlı” durumunun AKP'nin ve bürokrasisinin insanların can güvenliğine verdiği önemi göstermek bakımından oldukça öğretici olduğunu kaydeden Birtek, şunları söyledi:

“Okulda her gün biraz daha artan çatlamalar ve okuldaki çok amaçlı salonun zeminindeki çökmeler ürkütücü bir hale gelmiş. Bununla ilgili Kayapınar Belediyesine başvurulmuş belediyeden gelen ekip hazırladığı raporda zemin özelliklerinin ve yapı yüklerinin düzgün olmayışına bağlı olarak çatlakların oluştuğu ve derzlerde ayrışmaların meydana geldiği tespitinde bulunmuştur. Ayrıca tehlikenin olup olmadığı konusunda uzmanların görüşüne başvurulması gerektiğini önermiştir. Duyumlarımıza göre okul yönetiminin gerekli yazışmaları yaptığı yönündedir. Buna karşın yetkilerin gerekli duyarlılığı göstermediği gözükmektedir.”

Yüzde 20 risk

Edindikleri duyumlara göre okulla ilgili yüzde 20'lik güçlendirme raporunun bulunmasına rağmen, güçlendirmenin bugüne kadar yapılmadığının kendilerince tespit edildiğine dikkat çeken Birtek, “Bu durumda haklı olarak öğrenci, veli ve personelin tedirgin olduğunu biliyoruz. Şimdi kamuoyunun huzurunda sorma gereği duyuyoruz. Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan ilimizde böylesine riskli bir alanda bu sorumsuzluğunun nedeni anlamak mümkün mü? Binlerce öğrencinin ve 80 personelin yaşamlarının yüzde 20'lik risk altında olmasının bir anlamı yok mudur?” dedi.

“Sorumlu tutacağız”

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi olarak yaşanacak olumsuz bir durumda, Valilik, Milli Eğitim Müdürlükleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü sorumlu tutacaklarına işaret eden Birtek, “Geç olmadan gerekiyorsa güçlendirme ya da tahliye yapılmasını öneriyoruz. Ayrıca Şehmuz Sultan Tatlıcı Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin yıkım kararı olmasına rağmen bugüne kadar çeşitli gerekçelerle yıkılmamış olması bu binanın uyuşturucu mekanı olmasını sağlamıştır. Derhal yıkım kararı uygulanmalıdır” diye konuştu.

“Gerekli özen gösterilmeli”

AK Parti'nin her seferinde eğitime ayırdığı bütçe ile övündüğünü de anımsatan Birtek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabletlerden, Fatih projesinden ve bilgisayarlı eğitimden söz ederek aslında sermayeye rant sağlamayı perdelemek istemektedir. Biz buradan Eğitim Sen Diyarbakır şubesi olarak soruyoruz; 4+4+4 eğitim sisteminin ortaya çıkardığı sorunlardan biri olan 60 kişilik sınıflarda ders işlene bilinir mi? Başta Nazime Tatlıcı İlkokulu olmak üzere Vali Kurt İsmail paşa Ortaokulunda meydana gelen çatlamalara karşı gerekli özen göstermeli, tedbirler alınmalıdır.”
 

HABERE YORUM KAT