1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öğrenciler, yazı tatil kitaplarıyla değerlendirmeli
Öğrenciler, yazı tatil kitaplarıyla değerlendirmeli

Öğrenciler, yazı tatil kitaplarıyla değerlendirmeli

Zambak Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ceylan, yaz tatilinde çocukların eğlencenin yanı sıra kitaplara da zaman ayırması gerektiğini söyledi.

A+A-

Zambak Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ceylan, yaz tatilinde çocukların eğlencenin yanı sıra kitaplara da zaman ayırması gerektiğini söyledi. Araştırmaların tatil kitaplarının öğrenme kayıplarını azalttığını gösterdiğini belirten Ceylan, "Öğretmenin çocuklara okuma kitapları ve yardımcı kaynaklar, başta ifade edildiği gibi eğitim programlarına, öğrencinin gelişim evrelerine sınıfına uygun olmalıdır. Özellikle Zambak Yayınları tarafından hazırlanan tatil kitaplarında öğrenilenlerin unutulmaması ve tekrarın eğlenceli hale getirilmesi hedeflendi." dedi.

Diyarbakır Kitap Fuarı 14-19 Mayıs tarihlerinde okurlarla buluşuyor. Yaklaşık 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek olan fuarda 5 gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleri olmak üzere 50'ye yakın etkinlik gerçekleştirilecek.

Yaz tatilinin yaklaşması nedeniyle Zambak Yayın Grubu, öğrenci ve velilerin yaz tatilini hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmeleri için yaz tatil setlerini Diyarbakır Kitap Fuarı'nda öğrencilerin beğenilerine sundu.

Zambak Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ceylan, öğrencilerin yorucu bir yılın sonunda tatile gireceğini ancak öğrencilerin bunun yanında bilgilerini de sürekli canlı tutmak zorunda olduğunu kaydetti.

Öğrencilerin tatili kitap ve defterlerini bir köşeye atıp değerlendirme eğiliminde olduğunu belirten Ceylan, "Tatilin öğrencilerin gelişiminde olumlu bir etkisi olması gerekir. Bu durumda öğrenciyi eğlendirerek eğitmek esas alınmalıdır. Yaz tatilini hep eğlenerek geçirmek isteyen öğrencilerin bu eğilimleri karşısında velilerimizin yaklaşımı öğrencilere kızarak ya da baskı uygulayarak onları kırmak olmamalıdır. Çünkü velilerin baskısı öğrencide kendine güven kaybına ve ders çalışmada isteksizliğe neden olabilir." dedi.

Anne ve babalara önemli uyarılarda bulunan Ceylan, "Tatilde çocuklarımız akrabalarını ziyaret etmeli, pikniğe ve gezmeye gitmeli, ders çalışmalı, arkadaşlarıyla doyasıya oynamalı, kitap okumalı ve ailesiyle bolca vakit geçirmelidir. Bunların hepsi sosyal bir birey olan yavrularımızın ihtiyaçlarındandır." şeklinde konuştu.

Sıcak yaz günlerinde çocuklar için en önemli ihtiyaçlardan birinin de onları eğlendirecek, hoş vakit geçirmelerini sağlayacak tatil kitapları olduğunu belirten Ceylan, "Araştırmalar, tatil kitaplarının öğrenme kayıplarını azalttığını göstermiştir. Öğretmenin çocuklara okuma kitapları ve yardımcı kaynaklar, başta ifade edildiği gibi eğitim programlarına, öğrencinin gelişim evrelerine sınıfına uygun olmalıdır. Özellikle Zambak Yayınları tarafından hazırlanan tatil kitaplarında öğrenilenlerin unutulmaması ve tekrarın eğlenceli hale getirilmesi hedeflendi." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT