1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Oğlumu öldürüp çatışma süsü vermeye çalıştılar’
‘Oğlumu öldürüp çatışma süsü vermeye çalıştılar’

‘Oğlumu öldürüp çatışma süsü vermeye çalıştılar’

Bismil’de parkta oynarken polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Berat Güzel’in küçük bedeni üzerine bir şeyler bıraktığının görüntülenmesi akıllara Kızıltepe’de 13 kurşunla katledilip yanına boyu kadar bir silah bırakılarak “pkk” denilen 12 yaşındaki Uğ

A+A-

DİYARBAKIR’ın Bismil ilçesinde 2 kez ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından katledilen 4 kişiden 12 yaşındaki Berat Güzel, 4 yıl önce aynı ilçede daha 17’sindeyken polis kurşunuyla katledilen Halil İbrahim Oruç’un isminin verildiği parkta oyun oynarken katledildi.

8 yaşındaki Elif Şimşek’in ardından ilçede katledilen ikinci çocuk olan küçük Berat, parkı ablukaya alan özel harekat timleri ve polisin açtığı ateş sonucu karnından ve kolundan vuruldu. Yaşamını yitirmiş mi yoksa yaralımı olduğuna bakılmadan parkı kuşatarak, Berat’ın bulunduğu noktayı ablukaya alan polis, sokağa çıkma yasağına rağmen parka akın eden halka gerçek mermiler ile saldırdı.


Halkın Berat’ın bulunduğu noktayı görmesini engellemek için zırhlı araçlar ile adeta set oluşturan polisin, Berat’ın küçük bedeni üzerine bir şeyler bıraktığının görüntülenmesi ise akıllara 2004 yılında Mardin Kızıltepe’de 13 kurşunla katledilip daha sonra yanına boyu kadar bir silah bırakılarak “pkk” denilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı getirdi.
 
‘Orada bekletmeseydiler belki yaşayacaktı’


Güzel’in babası Yılmaz Güzel, saldırılar başladığı zaman oğlunun ağaçların altında olduğunu ve orada mahsur kaldığını anlattı. Polislerin bir anda oğlunun etrafını sardığını ve orada taradığını ifade eden Güzel, “Oğlumu öldürüp çatışma süsü vermeye çalıştılar. Katlettikten sonra yanına bir şeyler bırakıp fotoğrafını çektiler. Halk oğlumu aldığında daha ölmemişti. Orada bekletmeseydiler belki yaşayacaktı. Çünkü halkın omuzlarında kan kustuktan sonra yaşamını yitirdi” diye konuştu.
 
‘Bir gider bin doğarız’


AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Güzel, “Devlet pkk'sıdır bu. Bu çocukları öldürüyorsunuz, nereye kadar gideceksiniz? Hiçbir zaman amacınıza ulaşamayacaksınız. Hiç sevinmesinler. Canımız, yüreğimiz yansa da onları sevindirmeyeceğiz. Bir gider ama binler doğar. Biz özgürlüğümüzü alacağız” dedi.
 
‘Halkımız için canımızı vermemiz gerekiyorsa vereceğiz’


Konuşmakta zorlanan Berat’ın annesi Azize Güzel, “Oğlumu öldürdüler, Erdoğan’a kurban ettiler” derken, Berat’ın teyzesi Ümriye Erdem, “Bu şehit ne ilktir ne de sondur. Bir damla kanımız kalana kadar 10 şehit daha versek bile davamızdan ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Kendi vatanımız, kendi halkımız, kendi toprağımız için canımızı vermemiz gerekiyorsa vereceğiz” diye konuştu.
 
‘Çocuğu almaya gittiğimizde bizi de taradılar’


Cenazeyi almaya giden görgü tanıklarından olan Emine Dayan, “Biz katledilen bir çocuğu almaya gidiyoruz. Polis üzerimize ateş ediyor. Bu vicdan mıdır? Bu insanlık mı? Bu merhamet mi? Bunlar insan değil” diyerek tepki gösterdi. Güzel’in cenazesinin yanına polisler tarafından bir şeyler bırakıldığını gördüğünü belirten Dayan, “Küçük bir çocuktu. Parkta oynayan bir çocuğu katlettiler. Bizim çocuklarımızı böyle öldürüyorlar işte artık herkes görsün bunları” ifadesinde bulundu.
 
‘Bir araç ayrıldı sonra döndüğünde çocuğun yanına bir şey bıraktı’


Yaşananlara şahit olan HDP İlçe Eşbaşkanı Habip Akıncı, Berat’ı ilk almaya gittiklerinde yaşadığını, ancak polis engeli yüzünden bekletildiği için yaşamını yitirdiğini söyledi. Akıncı, gördüklerini şöyle anlattı: “Berat’ı almaya giderken polis durmadan üzerimize ateş ediyordu. O anda bir akrep oradan uzaklaştı. Bir süre sonra yeniden geldi ve bizim görmemiz için önümüze geçmeye çalıştı. Biri arabadan indi. Çocuğun yanına sonra bir cisim bıraktı ve fotoğrafını çektiler.”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler