1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Oğlum ‘Beni bu zalimlerin elinden kurtarın’ diyordu'
'Oğlum ‘Beni bu zalimlerin elinden kurtarın’ diyordu'

'Oğlum ‘Beni bu zalimlerin elinden kurtarın’ diyordu'

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde PKK’den ayrılmak istediği için öldürülen Sertip Polat’ın babası, cinayetin PKK’nin kendi iç infazı olduğunun ortaya çıkmaması için oğlunun cesedinin kaçırdığını söyledi.

A+A-

Silvan’da PKK’den ayrılmak istediği için infaz edilen Sertip Polat’ın cenazesinin kaçırılması hakkında konuşan baba Nizam Polat, oğlunun ‘Beni bu zalimlerin elinden kurtarın’ dediği PKK tarafından öldürüldüğünü, cinayetin iç infaz olduğunun ortaya çıkmaması için de cesedin kaçırdığını söyledi.

Geçen yıl Silvan’da çukur ve barikatlardan sonra çatışmaların başlamasıyla PKK’den ayrılmak isteyen ve ardından öldürülen Sertip Polat’ın ailesi, PKK’liler tarafından zorla Lice’ye defnedilen cenazeyi almak için jandarma ile birlikte mezarlığa gitti, fakat cesedin yerinde olmadığını gördü.

Oğlunun cenazesinin kaçırılmasına tepki gösteren acılı baba Nizam Polat, tüm girişimlerine rağmen PKK’nin oğlunun cenazesini vermediğini, halkın artık PKK’nin zulmünü görmesi gerektiğini dile getirdi. Polat, “Çocuğumu İslami terbiye ile kendi elimle yetiştirdim. Ben ona Kur’an dersi verdim. Oğlum liseye başladıktan sonra PKK’liler tarafından uyuşturucu ile kandırıldı. Bu çocuğun beynini yıkadılar. Mahallede oğlum gibi efendi çocuklar azdı. Biz dindar bir aile olduğumuzdan dolayı bizimle baş edemediler, ama çocuğumu uyuşturucu ile kandırdılar. Oğlumun eline keleş vererek çatışmalara gönderdiler. Bunlar milletin çocuklarını kandırarak dağa kaçırdılar. Dağa gidenlerin çoğu kandırıldı. Dağa götürdüklerini de çeşitli şantajlarla orada tutuyorlar. Çocuklarımızı hem bizden hem de dinlerinden kopardılar.” şeklinde konuştu.

Mezarı açmış cesedi kaçırmışlar

Oğlu Sertip’in öldürüldükten sonra “çatışmada öldü” denilerek cenazesinin PKK'liler tarafından zorla Lice’ye defnedildiğini söyleyen baba Polat, sözlerine şöyle devam etti:

“Oğlum istemeden onların hizmetindeydi. Kim Silvan’da çatışmaya gelse, onlara bu yolun yanlış olduğunu anlatıyordu. Oğlumun PKK’den ayrılmak istediğini söylemesi üzerine onu hain ilan ederek öldürülmesi gerektiğine karar verdiler. PKK oğlumu infaz etti. Ardından güya ben, 'böyle bir oğlum yoktur' demişim yalanını ileri sürerek, oğlumun cenazesini Lice’ye götürdüler. Bize zulmettiler ve bu vahşeti reva gördüler. Biz savcılığa başvurarak oğlumuzun cenazesinin getirilmesi için dilekçe verdik. Daha sonra savcılık bizi çağırdı. 25 Haziran günü Jandarma ile birlikte Lice’ye gittik.  Savcı da bizimle geldi. Mezarını kazdık, tabutun üstündeki taşlara baktığımızda değişiklikler olduğunu gördük. Ben, ‘Oğlum gömülürken ki taşlar bu taşlar değil’ dedim. Ceset kokusunun olmadığını da müşahede ettim. Bir genç tabuta baktı ve içeride olmadığını söyledi. Savcı benim tabutu kaldırmamı istedi. Ben de kaldırınca içinde hiçbir şeyin olmadığını gördüm. Cenazesini çıkarmışlar ve mezarı boş bırakmışlar. Bunlar bu vahşetleriyle bir kez daha zalimliklerini gösterdiler.”

 “Yüzlerce insanı bu şekilde kandırarak tuzağa düşürdüler”

“2 yıl içinde oğlumu kandırdılar.” diyen baba Polat, “Ardından oğlum okulunu bıraktı. Onu dershaneye yazdırmıştım, parasını da ödemiştim ama gitmedi. Gece gündüz onlar için çalışıyordu. Oğluma, ‘Bunlar sana zarar verecek. Çünkü bunlar arkadaşlarını öldürüyorlar. İşleri bittikten sonra seni de öldürürler’ dedim. O da ‘Baba biliyorum. 7 arkadaşımı da öldürdüler, beni de öldürecekler’ dedi. Öldürülmeden 7-8 gün önce ‘Beni bu zalimlerin elinden kurtarın’ dedi. Ben sadece kendi çocuğum için ah çekmiyorum. Yüzlerce insanı bu şekilde kandırarak tuzağa düşürdüler. İnsanları dağa götürüyorlar. Bir kadın, ‘Benim kızım aylardır kayboldu. Savcı olup görev yapacaktı’ dedi. Sertip ona ‘Senin kızını kandırdılar. Onu dağa götürmüşler’ dedi. Bu Komünistlerin durumu budur. Neden onları tanımıyoruz?” ifadelerini kullandı.

“Eğer onlar tarafından öldürülmemişse neden cenazesini bana vermediler”

PKK’nin halkın çocuklarını kandırarak dağa kaçırdığını ve ardından ailelere iftira attığını söyleyen Polat, “Bunlar çocuklarımızı elimizden alıyorlar, sonra da bizlere iftira atıyorlar. Neden çocuğumu öldürdünüz? Milletin anlaması için mezarı açtık. Eğer onlar tarafından öldürülmemişse neden cenazesini bana vermediler. Herkesinkini verdiler ama benim oğlumun cenazesini vermediler. Üstelik gömdükleri yerden de kaçırdılar. Neden halkımız uyanmıyor? Onlar öldürdüğü için cenazeyi bana vermediler. Bugün mezarın içini boşaltmışlar. Mezar neden boştur ey millet? Kulaklarınızdaki pamukları çıkartın. Akıllı bir insanı kimse kandıramaz. İki dünyada da ellerim yakalarındadır. Hakkımı helal etmiyorum.” dedi. 

HABERE YORUM KAT