1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ÖĞ-DER Diyarbakır konferansı
ÖĞ-DER Diyarbakır konferansı

ÖĞ-DER Diyarbakır konferansı

DİYARBAKIR- Şuurlu Öğretmenler Derneği (Öğ-Der), Diyarbakır'da Uluslararası Eğitim Konferansları'nın ilkini 'Emperyalizmin eğitim yoluyla zihinsel ve kültürel ifsadı' konusu ile gerçekleştirdi.

A+A-

Cahit Sıktı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, Bağlar Kaymakamı Dursun Balaban, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Öğ-Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Sevgili ile çok sayıda eğitimci ve davetli katıldı. Konferansın açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Öğ-Der Genel Başkanı İsmail Hakkı Akkiraz, böylesi bir konferansın Diyarbakır'da yapılmasının gurur vericiği olduğunu belirterek, “Birçok eğitim kurumu açmış olmaktan, onları teknolojik donanımla doldurmaktan ziyade, orada okuyan çocukların kafalarına ve kalbine ne koyduğumuz önemlidir. Besmele ile başlayan eğitim bereketli olur. Çocuklarımıza maddeci ve materyalist zihniyetin istek ve taleplerini değil ahlak ve maneviyat eksenli temel değerlerimizin ufuklarını açmalıyız” dedi.

Batılı emperyalist güçlerin eğitimi gerçek anlamda eğitim dışına çıkardıklarını, Müslümanları maddeci ve egoist yaşam tarzına mahkum ettiklerini, dayatmacı moda ve tüketim anlayışları ile herkesi değiştirdiklerini söyleyen Hindistanlı Prof. Dr. Arshi Khan bu güçlerin İslam ülkelerinde egoist ve bencil insanlar ürettiğini ifade etti. Khan, “Her şeyden önce kendi benliğimizi ve öz güvenimizi tekrar kazanmalıyız. İslami referanslara güvenmeliyiz. Kendi özümüzü dönmeliyiz. Batının hiçbir zaman ne kravatına ne de ceketine özenelim” şeklinde konuştu.

İngiltere'den gelen Prof. Dr Ataullah Siddiqui ve Türkiye'den Prof. Dr. Sencer İmer ise 'Öze dönüş, eğitim ve milli ders ile emperyalizmin eğitim yoluyla kültürel ve zihinsel ifsadı' başlıklı konularda, tercüman aracılığıyla detaylı bilgiler verdi.

Konferansın ardından Vali Yardımcı Cemal Hüsnü Kansız, Bağlar Kaymakamı Dursun Balaban ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu tarafından konferansa katılan konuklara birer plaket takdim edildi.

HABERE YORUM KAT