1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ödüllü Ümre sınavı büyük ilgi gördü
Ödüllü Ümre sınavı büyük ilgi gördü

Ödüllü Ümre sınavı büyük ilgi gördü

Diyarbakır Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden Ekrem Yılmaz tarafından, İlimiz genelinde lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen umre ödüllü yarışma bir hayli ilgi gördü.

A+A-
İlimiz genelinde oldukça yoğun bir katılımın yaşandığı yarışmayı kendi imkânlarıyla organize eden Ekrem Yılmaz, 2011-2012 eğitim yılından beri her yıl bu tür yarışmalar yapmakta olduğunu belirtti.
 
10 bin Aşkın sayıda lise ve üniversite öğrencilerinin katıldığı ve iki aşamalı gerçekleştirilen sınav büyük ilgi gördü.
 
HEM YÜCE DİNİMİZİ, HEM DE İNSANLIĞIN EFENDİSİNİ TANITMAK BÜYÜK MUTLULUK KAYNAĞI OLUYOR
 
İnsanlığın medar-ı iftiharı sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (S.A.V) örnek hayatını öğrenmek ve bunun yanı sıra, yüce Dinimiz İslam'ın güzelliklerinin farkına daha iyi varılmasına katkıda sağlamanın tarifi imkânsız mutluluklar yaşattığını belirten Ekrem Yılmaz, 'nereden ve nasıl çıktı bu yarışma fikri?' şeklindeki sorumuza şöyle cevap verdi:
'Bu yarışmanın fikri 2011 yılında Kâbe'de tavaf yaparken geldi Aklıma. Bir tavaf esnasında il geneli yarışma yaparak birinciyi umreye getirmek gibi bir fikir şahaneydi ve uygulanmalıydı.
 
Aslında daha önce çalıştığım Vali Ünal Erkan İlköğretim Okulunda olsun, Türk Telekom Anadolu Teknik Lisesi'nde olsun bulmaca yarışmalarını düzenlerdim.Ama Umre ödüllü bulmaca ve kitap yarışmasını 2011 yılında ilk kez düzenledim.
 
Valilikten gerekli izinleri aldıktan sonra yüce Rabbim'in yardımına güvenerek bu yola koyuldum ve şükürler olsun ki bir sorun yaşamadan yarışmamı gerçekleştirdim. Yarışmada birinci gelen öğrenci ile beraber umrede yaşadığımız hisler tarifi imkânsızdı. Yarışmaya yoğun katılım olması beni ayrıca mutlu etmişti. Yarışmaya katılan öğrenciler okudukları kitap dolayısı ile çok şey öğrendiklerini, nice sahabe tanıdıklarını, bu yüzden çok mutlu olduklarını ifade ediyordu. İşte öğrencilerin bu yoğun katılımı ve güzel fikirleri beni bu yıl da yarışma düzenlemeye yönlendirdi.
 
Valilikten izin aldıktan sonra Diyarbakır'daki bütün liseleri tek tek dolaşıp okullara başvuru formlarını bıraktım. Umarım öğrenciler bu güzel ve anlamlı yarışmaya ilgi gösterir. Zira bu yarışmanın kaybedeni olmayacaktır. Yarışmada birinci ve ikinci gelen öğrenciler UMRE seyahati ile ödüllendirilecekler.Ayrıca ilk 50 öğrenciye plaket, madalya sunulacak.
 
Son peygamber fahr-i kâinat efendimiz Hazreti Muhammed'i (S.A.V) öğrenmek kadar güzel bir kazanım var mı? Bu yarışma sebebiyle öğrencilerimiz, Peygamberimizi daha iyi anlayacak, daha çok sevecekler.Ayrıca güzel dinimizin güzelliklerinin farkına daha iyi varacaklar'.
 
10 BİNİ AŞKIN ÖĞRENCİ KATILDI
 
Geçtiğimiz günlerde iki aşama halinde yapılan sınavlara 10 bini Aşkın sayıda öğrencinin katıldığını belirten Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinden Ekrem Yılmaz şöyle devam etti:
 
'Bu yıl yaptığımız iki aşamalı sınavlara gösterilen ilgi bizleri çok memnun etti. İlk Aşamaya 10 bin 282 öğrenci katıldı. Ardından yaptığımız ikinci aşama ise eleme usulü yapıldı. Bu sınava girmeye hak kazanan 568 öğrenci, oldukça keyifli bir sınav yaşadı. İlimiz genelinde hemen hemen bütün okullara mensup öğrencilerin katıldığı sınava katılan öğrencilerin heyecanı ve sevinçleri görülmeye değerdi. Lise öğrencilerinin yanı sıra, sayıları bir hayli fazla olan üniversite öğrencilerini görmek bizleri de sevindirdi. Hedefimiz gelecek yıl yapılacak sınava 30 bine yakın bir katılım gerçekleştirmek'.
 
(Diyarinsesi.org YA MY)
 

HABERE YORUM KAT