Ödenek durunca

Ödenek durunca

16 katlı öğretmenevinin inşaatı bitti ancak iç dekorasyonu ödenek yokluğuna takıldI,Öğretmenevi bir yıldan buyana açılmayı bekliyor.

A+A-
Diyarbakır'da yeni yapılan öğretmenevinin inşaatı tamamen biterken, iç dekorasyonunun yapılabilmesi için gerekli olan ödeneğin gelmemesi nedeniyle, öğretmen evininin yapımı durmuş vaziyette.
 
Diyarbakır'ın Yenişehir semtinde 52 yıl önce hizmete açılan, fakat duş yeri dahi bulunmayan öğretmenevinin ihtiyaçlara cevap vermemesi üzerine, yeni öğretmenevi dönemin Valisi Mustafa Toprak zamanında yapılmaya başlandı. Yeni yapılan öğretmen evi için Elazığ karayolu üzerindeki Diyarbakır İl Özel İdaresi içerisinde alan ayrıldı. Yapımına başlanan öğretmenevinin içerisinde konferans salonu ve spor merkezi bulunurken, 16 kat olarak inşa edilecek olan öğretmenevinin toplam maliyetinin 10 milyon TL olduğu öğrenildi.
 
DİYARBAKIR'DA 18 BİN ÖĞRETMEN GÖREV YAPIYOR
 
Diyarbakır merkez, ilçe ve köylerinde 18 bin öğretmen bulunurken, yeni yapılacak olan modern öğretmen evi tüm bölgeye hitap edecek. Diyarbakır'a atanacak öğretmenlerin barınma sorunu büyük oranda çözecek olan öğretmenevi Türkiye'nin sayılı öğretmenevleri arasında yer alacak.
 
Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Milli Eğitim Müdür yardımcılarından Baki Sevgili, öğretmen evinin inşaatının tamamen bittiğini belirterek, bir tek bahçe düzenlemesinin kaldığını ifade etti.
 
Sevgili, “Binanın geçici kabulü henüz yapılmamış. Öğretmen evine müdür bile atandı. Para geldiği takdirde donanım anlamında eksiklikler giderildikten 2 ay sonra hizmete açılır. Yaklaşık 5 Milyon TL ödenek istendi. Öğretmen evi 260 yataklıdır. Vali bey de bu konuda hassas davranıyor” dedi.
 
TURİZME DE KATKI SUNACAK
 
Baki Sevgili, Diyarbakır'ın ciddi anlamda otel ihtiyacı olduğunu söyledi. Sevgili, “Yapılacak olan öğretmen evi sadece Diyarbakır'a değil bütün bölgeye hitap ediyor. Bu anlamda konaklama eksikliğini büyük ölçüde giderecek. Zaten bakıldığında çevre illerinin çoğunda öğretmen evi vardı, sadece Diyarbakır'da yoktu. Diyarbakır kültürel ve tarihsel varlıkları ile
 
büyük turizm potansiyeline sahip bir kenttir. Bölgenin merkezi konumunda da yer aldığı için yıllık bir milyon turisti çekebilecek kapasiteye sahiptir. Bu anlamda bu öğretmenevi turizme de katkı sunacaktır” dedi.
 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT