1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ödemeler arttı
Ödemeler arttı

Ödemeler arttı

Yeni asgari ücret; çalışanlardan işsizlere, engellilerden emeklilik hazırlığı yapanlara kadar geniş bir kesimi etkiledi. Hem bazı maaş ve ek ödemeler hem de borçlanma tutarları arttı.

A+A-
Asgari ücretteki artış, çok sayıda değişikliği de beraberinde getirdi. 1 Ocak'tan itibaren net asgari ücret 949, brüt asgari ücret bin 201,5 liraya yükseldi.
 
Bu, sadece asgari ücretle çalışan 5 milyona yakın çalışanı değil, çok daha geniş bir kesimi etkiledi. Çalışanlara ödenen asgari geçim indirimi, işsize verilen maaş, evde bakıma muhtaç olanlara ödenen para da arttı. Emekli olmak için yapılacak askerlik ve doğum borçlanması tutarı da, genel sağlık sigortası tutarı da değişti. İşte yeni tarifeler: 
 
İŞSİZLİK MAAŞI: Yeni asgari ücret, işsizlik maaşına da yansıdı.En düşük işsizlik maaşı aylık 476,95 liraya çıkarken, en yüksek işsizlik maaşı da aylık 953,90 liraya ulaştı. 
 
ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ: Asgari ücretle birlikte çalışanlara verilen asgari geçim indirimi de zamlandı. En düşük asgari geçim indirimi 90,11 lira oldu. En yüksek ödeme ise 153,19 kuruşa çıktı. 
 
EVDE BAKIM ÜCRETİ: Bakıma muhtaç engelli ve bakıma muhtaç engelliye evde bakım hizmeti veren kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca ödenen evde bakım ücretleri arttı. Bu kişilere asgari geçim indirimi çıkarılmış net asgari ücret olan 858,96 TL ödenecek.
Ödeme yapılacak kişilerin belirlenmesinde kullanılan gelir limiti de yükseldi.
 
BORÇLANMA: Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanması, brüt asgari ücrete göre belirleniyor.En az borçlanma, brüt asgari ücretin yüzde 32'si kadar oluyor. Asgari ücretin zamlanmasıyla birlikte 30 günlük en az borçlanma tutarı 384,48 lira oldu. Şimdi doğum yapan bir kadın 1 çocuk için 2 yıllık (24 ay) borçlanma yaparsa en az 9 bin 227 lira 52 kuruş ödeyecek. Askerlik borçlanması yapacak olan erkek de 540 günlük (18 ay) borçlanma için 6 bin 920 lira 64 kuruş yatıracak. 
 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI: Asgari ücretteki artış, genel sağlık sigortasını da etkiledi. Gelir testindeki limitler değişti. Yeni rakamlara göre; gelir testi sonrası kişi başına düşen gelir 400,5 liranın altında olanların primlerini devlet ödeyecek. Yaşadığı hane içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3'te 1'i ile asgari ücret arasında olanlar, aylık 48,06 TL, asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında olanlar aylık 144,18 TL ve asgari ücretin 2 katından yüksek olanlar aylık 288,36 TL prim ödeyerek, sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. 
 
BAĞ-KUR PRİMLERİ: Bağ-Kur'lu olup kendi primini kendisi ödeyen kişiler, 2015'in ilk 6 ayında en düşük 414,52 TL prim ödeyecek. Primini en yüksekten ödeyip emekliliğinde daha yüksek aylık almak isteyen Bağ-Kur'lular ise en fazla 2 bin 694 TL prim ödeyebilecek. Tarım Bağ-Kur'luları da 2015'in ilk 6 ayında aylık en düşük 303,98 TL, en yüksek bin 975 TL prim yatıracak.
 

HABERE YORUM KAT