1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öcalan'ın özgürlüğü için 1370 km. kat edilecek
Öcalan'ın özgürlüğü için 1370 km. kat edilecek

Öcalan'ın özgürlüğü için 1370 km. kat edilecek

TUHAD-FED, ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için Diyarbakır'dan Bursa'nın Gemlik ilçesine yapılacak 1370 kilometrelik yürüyüşün hazırlıklarını tamamladı.

A+A-

Yaklaşık 2 ay sürmesi beklenen yürüyüşe katılım çağrında bulunan TUHAD-FED eşbaşkanları, Türkiye'nin içine sürüklendiği kaostan çıkışın ve kalıcı bir barışın ancak Öcalan'ın özgürlüğü ile sağlanabileceğini vurguladı.


TUHAD-FED, kalıcı bir barışın teminatı olduğu toplanan 10 milyon imza ile haykırılan ancak tüm tepkilere rağmen ağırlaştırılmış tecrit uygulamalarına maruz bırakılan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için tarihin en geniş katılımlı ve uzun yürüyüşüne hazırlanıyor. TUHAD-FED öncülüğünde 1 Ağustos tarihinde Diyarbakır'da bir araya gelecek olan yüz binlerce yurttaş, Öcalan'ın özgürlüğü için "Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz" sloganıyla Diyarbakır'dan Bursa'nın Gemlik ilçesine kadar 1370 kilometrelik yol boyunca yürüyecek. Yürüyüşün ise 2 ay sürmesi bekleniliyor.


Yürüyüş için komiteler kuruldu


Cumartesi günü saat 16.00'da DBP Diyarbakır il binası önünden başlayacak olan yürüyüşün, sırasıyla Diyarbakır, Urfa, Antep, Adana, Aksaray, Ankara, Eskişehir ve Bursa illerini kapsayacak olan güzergâhın ardından Gemlik'te sonlandırılması planlanıyor. Yüz bini aşkın yurttaşın katılımıyla başlatılması planlanan yürüyüş için, sağlık, güvenlik, hukuk ve temel ihtiyaçlar kollarında komiteler oluşturuldu. Oluşturulan bu komitelere göre, 300 genç yürüyüş boyunca güvenliği sağlayacak ve yürüyüş boyunca ambulanslar ile sağlık ekipleri de hazır bulunacak. Olası bir hukuksal problem karşısında da TUHAD-FED avukatlarının yanı sıra Özgürlükçü Hukukçular Derneği ile Mezopotamya Hukukçular Derneği'ne üye avukatlar da etkin rol alacak. Öte yandan yürüyüş boyunca gereksinim duyulan tüm temel ihtiyaçlar da TUHAD-FED tarafından karşılanacak.


'Kalıcı barış için Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerekir'


PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 16 yıldır kaldır İmralı Cezaevi'nde zor şartlar altında bile barış için mücadele ettiğine ve kalıcı bir barış için Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğine vurgu yapan TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, "Ülkenin içinde bulunduğu bu kaos ortamından ancak Öcalan'ın özgürlüğü ile çıkılır. Kalıcı barış için ise, bir kelimesi ya da sözü ile halklar arasında barış umudu yaratan bir önderliğin özgür olması gerektiği aşikardır. Barışa yaklaşımda Öcalan'ın özgürlüğü temel alınmadığı sürece kalıcı bir barışın sağlanması mümkün değildir. Bir sözüyle halkları durdurabilen ya da harekete geçirebilen bir halk önderinin özgürlüğünün sağlanması gerekir" dedi.


Yürüyüşe yol boyunca katılımlar olacak


Yürüyüşü, kalıcı barışın teminatı olan Öcalan'ın özgürlüğü için başlattıklarına vurgu yapan Temizyüz , "Bu yürüyüş esnasında geçeceğimiz bütün il ve ilçelerdeki halkların kalıcı bir barış için bu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz" sözleriyle yürüyüş güzergahındaki yurttaşlara da katılım çağrısı yaptı.


'Kaos ortamından ancak Öcalan'ın özgürlüğü ile çıkılabilinir'


Türkiye'de geliştirilen topyekün savaş konseptine dikkat çekerek değerlendirmesine başlayan TUHAD-FED Eşbaşkanı Bahar Oktay ise, “Dünyadaki bütün diktatörlerin kaybettikten sonra savaşa sarıldı. Hem içerde hem de dışarıda kaybeden AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'yi bir iç savaşa sürüklüyor” dedi. AKP ve Erdoğan'ın bu kaostan kazanım elde etmek istediklerini ileri süren Oktay, "Bu savaş çığırtkanlığından ve kaostan çıkmanın tek yolu Sayın Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasından geçmektedir" dedi.


Yürüyüş için halklara çağrı


Öcalan'ın fiziki özgürlüğüyle beraber elde edilecek kalıcı bir barış için yürüyüş organize ettiklerini belirten Oktay şu sözlerle yürüyüşe katılım çağrısı yaptı: "Bizler de bu savaş noktasında öncesinde yürütülen bir çözüm sürecinde yaşanmış olan tıkanıklığın Önderliğin ancak özgür olmasıyla ortadan kaldırılabileceğinin bilincindeyiz. Ancak Önderliğin özgürlüğü ile savaşın önüne geçilebileceğini biliyoruz. Bu anlam ve amaçla gerçekleştireceğimiz yürüyüşe tüm halkları davet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler