1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öcalan'ın Mektubu okundu; İşte o mesajlar
Öcalan'ın Mektubu okundu; İşte o mesajlar

Öcalan'ın Mektubu okundu; İşte o mesajlar

Diyarbakır'da nevruz kutlamasının yapılacağı merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda binlerce insan toplandı.Öcalan'ın 2 sayfalık mesajı Türkçe ve Kürtçe okundu.

A+A-

Diyarbakır'da Nevruz kutlaması başladı.Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın 2 sayfalık Kürtçe mektubunu okudu.Öcalan mesajında Berkin Elvan'dan bahsetti 'yaşasın kardeşliğimiz' dedi.


Sırrı Süreyya Önder Türkçe mesajını okudu

Lice'de öldürülen Medeni'den Okmeydanı'ndak Berkin'e kadar faşist saldırılarda hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize selam olsun. 

Yüreği Nevroz ateşiylei barış ateşiyle tutuşan dostlar merhaba. Görkemli nevruz ateşini demokrasi ateşine çeviren halkımızı selamlıyorum. Sizlerin şahsında ülkemin tüm kadınlarına sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Yüreğinde barışa yer açan herkesi, tüm Türkiye'yi bir olmaya çalışıyorum.

Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. İki taraf da iyi niyetini, yeterliliğini test etmiştir. Hükümetin uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından kararlılıkla çıkmıştır.

Bundan dolayı da kalıcı bir barış için asla yeterli bir güvence mesaj oluşturamazlar.

Sevgili halkımız biz direnirken korkmadık barışırken de korkmayacağız.

Biz direnişimiz halkların kardeşliğine değil zulüm düzenine karşı olmuştır. Barışımız hükümetler ya da devletler için değildir.

Bütün bölgedeki vesait düzenlerinin düzeltilmesinde bizim yürüttüğümüz mücadelenin çok payı vardır. Öte yandan sorumlu bir dil bir çok ırkçı psikolojik harp metodlarını boşa çıkaracaktır.

Bu barış başta Rojava olmak üzere tüm bölgede ancak demokratik anayasal çözümlerle pekişecektir
Kadınlar biriktirdikleri büyük özgürlük potansiyelinin demokratik gelişmeyle birlikte ekledikleri etik değerlerle bu barışın asıl taşıyıcısı olacaklardır.

Hareketimiz bir gençlik hareketi olarak başlamış ve hep genç kalmıştır. Bu barışa yönelik saldırılara karşı barışın yılmaz savunucuları da yine gençlik olacaktır. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına savrulmuş halkımız sesimiz olacaktır. Umudun tükenmeye yüz tuttuğu her yerde her zaman emsalsiz iradelerle özgürlüğünü ve sağlığını gözünü kırpmadan veren bütün yoldaşlarımız en temel dayanağımız olacaktır.

Bütün inançların halkların kültürlerin ve emeğin kendisini özgür hissedeceği en devrimci duygularımla hepinizi selamlıyorum.

Kendini insanlığa karşı sorumlu sayan herkesi büyük barışımızın yapı taşı olmaya çağırıyorum. Selam olsun halkların kardeşleri için sorumluluk üstlenene. Yaşasın Nevroz yaşasın kardeşlik.


 


ALANDAN NOTLAR:

Pervin Buldan, Öcalan'ın mesajını okumaya başladı.

Cemil Bayık'ın Nevruz mesajı yayınlanıyor

İlk defa Cuma namazı için ara verildi, müzik kesildi.

Barkovizyonda Öcalan'ın resimleri dönüyor

Mektubun Türkçesini Sırrı Süreyya Önder, Kürtçesini ise Pervin Buldan okuyacak

Alanda bir milyon kişinin toplanması bekleniyor

Vatandaşların büyük bölümünün tertip komitesinin çağrısı doğrultusunda yöresel kıyafetlerle kutlamalara katıldığı görüldü. 

İLK KONUŞMAYI BAYDEMİR YAPTI

Nevruz kutlamaları sırasında platforma çıkan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve Urfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Osman Baydemir ilk konuşmayı yaparak, on gün sonra görevini Fırat Anlı ve Gültan Kışanak'a devredeceğini söyledi. 

"BAHARIMIZIN KIŞA ÇEVRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"

10 yıldır Diyarbakır'a hizmet ettiğini belirten Baydemir, Diyarbakır halkından helallik istedi. Diyarbakır'ı Anlı ve Kışanak'a emanet ettiğini belirten Baydemir, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada, "Bizim mücadelemiz Şeyh Said'ten bu yana İbrahimi bir mücadeledir. Mücadelemiz Nemrutlara karşıdır. Amed'e, İstanbul'a, Hakkari'ye cenazeler gelmiyor. Şükürler olsun annelerimiz gözyaşı dökmüyor. Haklı mücadele, bu duruş bizi barış iklimine getirdi. Demokrasiden asla taviz vermeden asla bu kardeş kavgasına müsaade etmeyecektir. Baharımızın kışa çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Onurlu barışa, kardeşçe yaşamaya sahip çıkacağız. Gençlere barışı, kardeşliği, eşitçe bir yaşamı miras bırakacağız. 31 Mart'ta Urfa'da ikinci nevruzu kutlayacağız. Yolumuz aydınlıktır kardeşlerimiz. Hakkınızı helal edin Diyarbakır halkımız. Hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum." dedi. 

Kaynak:Vatan

HABERE YORUM KAT