1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan'ın mektubu barış ve kardeşlik kokuyor
Öcalan'ın mektubu barış ve kardeşlik kokuyor

Öcalan'ın mektubu barış ve kardeşlik kokuyor

Diyarbakır'da tarihi Newroz kutlamalarında HDP milletvekilleri Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder tarafından okunan Öcalan'ın mektubunu Diyarbakırlılar olumlu karşıladı.

A+A-
Diyarbakırlılar, “Sayın Öcalan'ın özellikle PKK'ye silahların susması, ortadan kaldırılması için kongre yapılmasını istemesi başlı başına tarihi bir istektir.
 
Bununla birlikte birlik ve beraberlik ruhu vurgusu çok önemlidir. Ortak yaşam sözü ülkeyi bölme değil, bu ülkede barış ve kardeşçe yaşama isteğini ortaya koyuyor. Bizde bunu istiyoruz. İnşallah güzel günler görmek birlik ve kardeşlik içinde, ötekileştirilmeden yaşamak istiyoruz” diyerek Öcalan'ın mektubuna destek verdiler.
 
Diyarbakır'da tarihi Newroz kutlamalarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder tarafından okunan Öcalan'ın mektubunu Diyarbakırlılar olumlu karşıladı. Diyarbakırlılar, Öcalan'ın özellikle silahların artık susması ve ortak yaşam vurgusunun çok değerli olduğunu belirtiyor.
 
Müslümanlarca 5. Haremi Şerif olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami'nin girişinde oturup çay içen Diyarbakırlıların gündemi tarihi Diyarbakır Newroz'u ve Abdullah Öcalan'ın tarihi mesajıydı.
 
Öcalan'ın mesajı koyu sohbetlerin konusu
 
Güzel bir bahar havasında içilen çaylar eşliğindeki koyu sohbetler ediliyor. Vatandaşın sohbetinde ise tarihi Newroz ve Öcalan'ın mektubu vardı. Newroz'u muhteşem olarak niteleyen vatandaşlar, Newroz'da Öcalan'ın verdiği mesajların da derhal karşılık bulmasını çok arzuladıklarını ifade ediyorlar. Öcalan'ın salt Kürtlere değil, başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu'daki tüm halklara önemli mesajlar verdiğini dile getiren Diyarbakırlılar, bu mesajların bir an önce karşılık bulması gerektiğini ifade ediyorlar.  
 
“Artık kimsenin ölmesini istemiyoruz”
 
Öcalan'ın mektubunda verdiği en önemli mesajının, silahların artık susması ve ortak yaşam yönündeki çağrısı olduğunu belirten Mehmet Ali Demirci isimli vatandaş, bu süreçten sonra olumlu adımların atılmasını beklediklerini söyledi. Hükümet tarafından atılması beklenen bu adımların atılması durumunda bu ülkeye huzur ve refahı getireceğine inandığını anlatan Demirci, artık kimsenin kimseyi öldürmesini istemediklerini dile getirdi.
 
“Silahların kaldırılması talebi tarihi istektir”
 
Demirci, “Sayın Öcalan'ın özellikle PKK'ye silahların susması, ortadan kaldırılması için kongre yapılmasını istemesi başlı başına tarihi bir istektir. Bununla birlikte birlik ve beraberlik ruhu vurgusu çok önemlidir. Ortak yaşam sözü ülkeyi bölme değil, bu ülkede barış ve kardeşçe yaşama isteğini ortaya koyuyor. Bizde bunu istiyoruz. İnşallah güzel günler görmek birlik ve kardeşlik içinde, ötekileştirilmeden yaşamak istiyoruz” diyerek Öcalan'ın mektubuna tam destek verdi.  
 
“Mektup çok olumludur”
 
Mektupta belirtilen çağrının tüm Türkiye halklarına hayırlı olmasını dileyen Mesut Bekleyen ise, Öcalan'ın Türkiye'deki tüm halklara yönelik bir mesaj verdiğini herkesin bunu iyi okuması gerektiğini altını çizdi. Öcalan'ın özellikle bağımsız bir Kürdistan'dan ziyade ortak yaşamdan söz ettiğini bunun çok iyi anlaşılması gerektiğini dile getiren Bekleyen, “Mesaj herkes tarafından çok iyi karşılandı. Hükümet kanadı da bu işin olmasını istemelidir. Ben birlikte kardeşçe yaşamak istiyorum' diyen herkesin mektupta belirtilen mesajları olumlu karşılanması gerekiyor. Barışın herkes için iyi olacağını ve bu barışın bölgenin ekonomik kalkınmaya vesile olacağına inanıyorum” dedi.
 
“Barış ve kardeşlik şarkılarını bir ağızdan söyleriz”
 
Newroz için Diyarbakır dışından geldiğini ifade eden Nuri Gültekin de, Öcalan'ın tam bir liderlik ortaya koyduğunu ve demokrasiyi ne kadar önemsediğini tarihi Diyarbakır Newroz'una gönderdiği mektubunda gösterdiğini dile getirdi.
 
Öcalan'ın mesajının iyi okunması gerektiğini belirten Gültekin, “Öcalan gerçekten tarihi bir mektup kaleme almıştır. Başta haksızlıklar nedeniyle 40 yıldır sürdürülen silahlı mücadelenin artık gelinen noktada ortadan kaldırılması çağrısı dünyanın en büyük çağrısıdır. Bu büyüklükte çağrıları gerçekten büyük şahsiyetler yapabilmektedir. Sayın Öcalan, silahsızlanmanın yanı sıra ortak yaşam ve birlik beraberlik ruhundan söz etmiştir. Bu ülke birlikte kurulduğu gibi birlikte sürdürülmesi gerektiğini anlatmıştır ki katılıyoruz.
 
Bizde Sayın Öcalan'ın paylaştığı mektupta yazan her bir şeyin olmasını istiyoruz. İnşallah hükümet tarafı bu mesajları iyi okur ve bir an önce atılması gereken adımları atmaya başlar. Süreç küçük ayrıntıları, pekte önemsiz olan şeyler için bekletilmeye ertelenmeyecek bir süreçtir. İnşallah kısa sürede bu ülkede barış ve kardeşlik şarkılarını hep bir ağızdan söyleriz” şeklinde konuştu.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT