1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan'ın basın toplantısı düşüncesi yok
Öcalan'ın basın toplantısı düşüncesi yok

Öcalan'ın basın toplantısı düşüncesi yok

DİYARBAKIR- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın basınla buluşma isteğine açıklık getirerek, “Abdullah Öcalan, bir grup gazeteciyle İmralı'da görüşmek istiyor. Basın toplantısı yapmak istemiyor ve öyle bir talebi de yok” dedi.

A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Abdullah Öcalan'ın İmralı adasında önceki gün verdiği mesajda basınla buluşmak isteğine açıklık getiren Demirtaş, Öcalan'ın basınla görüşmek istediğini, basın toplantısı yapmak gibi bir düşüncenin olmadığını söyledi.

Demirtaş, “Abdullah Öcalan, bir grup gazeteciyle İmralı'da görüşmek istiyor. Basın toplantısı yapmak istemiyor ve öyle bir talebi de yok. Bir basın buluşması talebi var. Hükümet de bunu biliyor olmasına rağmen basın toplantısı demesi doğru değil. Bu yasalara aykırı değil. Bu iç hukuk da uluslar arası hukuk da uygundur.

Hükümetin bu taleplere ayak diremesi anlaşılır değil. Hükümetin bu basit talepleri karşılamak yerine, ayak diretmesi anlaşılır gibi değil. Tek bir sözü ile Türkiye'deki 30 yıllık savaşı durduran biri, basın ile sivil toplum kuruluşlarıyla görüşemeyecek mi? Sayın Öcalan bir mahkum değil.

Bir tek cümlesi ile Ortadoğu'yu değiştirebilecek bir şahıstır. Peki o insan nasıl süreci yönetecek? Hükümetin bu basit adımları tartıştırmaması lazım. Bunu önümüzdeki günlerde gerçekleşmesini umut ediyoruz. Arkadaşlarımızı görevlendirdik, sayın adalet bakanıyla bir araya gelecekler ve bu konuyu görüşecekler.

Bunlar gerçekleşmezse, süreç nasıl ilerleyecek, bunu anlamakta zorlanıyoruz. O zaman hükümet çıkıp bunu açıklamalıdır. Biz kanun dışı, hukuk dışı bir şey yapılsın demiyoruz. Meşru, kanundan kaynaklı hakkını Öcalan kullanmak istiyor. Ama hükümetin de buna kapalı olmadığını biliyoruz. Sayın Öcalan'ın istediği basınla görüşmektir, basın toplantısı gibi bir düşüncesi yoktur” dedi.

HABERE YORUM KAT