1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan'dan ilk kez videolu mesaj
Öcalan'dan ilk kez videolu mesaj

Öcalan'dan ilk kez videolu mesaj

Abdullah Öcalan'ın İmralı'da cezaevine konulduğu 1999 yılından bu yana ilk kez PKK'ya videolu mesaj vermesi konusunda anlaşmaya varıldığı öne sürülüyor. Öcalan'ın şubat ayında da fotoğrafları basına yansımıştı.

A+A-
Öcalan cezaevinden videolu mesaj verecek
 
Çözüm sürecinde hükümetin yol haritasının açıklanacağı kritik eylül ayı yaklaşırken, görüşmelerde Abdullah Öcalan 'ın bir video kaydıyla mesaj göndermesi üzerinde anlaşmaya varıldı. Öcalan'ın şubat ayında çıkan fotoğraflarından sonra 15 yıl sonra ilk kez video görüntüleri yayınlanacak.
 
Hükümetin çözüm sürecinde, eylül ayında yol haritasını açıklamasıyla birlikte “diyalog sürecinin sona erip müzakere sürecinin” başlaması bekleniyor. Bu süreçte bir yandan Abdullah Öcalan ile geniş heyetler arasında görüşmeler yapılacak, bir yandan da çözüm süreci daha somut verilerle tartışılmaya başlanacak.
 
KAMUOYUNA DA ULAŞTIRILACAK
 
Aynı dönemde bir ilk daha yaşanacak. İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan, PKK 'ya yönelik mesajını video kaydı ile verecek. Al Jazeera'nin haberine göre İmralı-HDP-Devlet üçgeninde yapılan görüşmelerde video ile mesaj gönderilmesi konusu da gündeme geldi. Ancak Öcalan'ın bu mesajı, nasıl bir zamanlamayla göndereceği konusunda henüz son karar verilmedi. Mesajın örgüte gönderildikten sonra kamuoyuna da ulaştırılması söz konusu olacak.
 
 
ŞUBATTA FOTOĞRAFLARI YAYINLANMIŞTI
 
1999 yılından bu yana İmralı Cezaevinde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın bu tarihten itibaren kamuoyuna yansıyan bir video kaydı olmadı. Cezaevine girdikten sonra son fotoğrafları ise BDP heyeti ile görüşmesinde çekilmiş ve Şubat ayında basına yansımıştı.

HABERE YORUM KAT