1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan isteyince Baydemir oldu
Öcalan isteyince Baydemir oldu

Öcalan isteyince Baydemir oldu

Üç dönem aday olunmaz ilkesini, BDP kırıyor. Öcalan'ın istemi üzerine Baydemir Şanlıurfa Belediye Başkan adayı oldu. Baydemir teklifi dün kabul etti.

A+A-
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nin "İki dönem belediye başkanlığı yapan üçüncü dönem aday olamaz" ilkesi bozuldu. İki dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve bir süre önce "kesinlikle bu dönem aday değilim" açıklaması yapan Osman Baydemir karar değiştirdi. Abdullah Öcalan'ın isteği ve parti kurmaylarının ısrarı üzerine Baydemir, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Baydemir'in adaylığını PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF duyururken, bunun basın açıklamasıyla kamuoyuna açıklanacağı öğrenildi.
 
BAYDEMİR YALANLAMIŞTI?
 
BDP'nin Doğu ve Güneydoğu'daki belediye başkan adaylarının büyük bölümü iki haftadan buyana düzenlenen bir çok basın toplantıları ile açıklandı. Uzun süredir Şanlıurfa'dan belediye başkanı olması için parti yönetimi tarafından ikna edilmeye çalışılan Baydemir'in, aday olduğu haberi bir süre önce sosyal medyada yer aldı. Diyarbakır'da seçim yarışını Gültan Kışanak'a bırakacak olan Osman Baydemir'in Şanlıurfa'dan aday gösterileceği basına yansıdı. Ancak kısa süre sonra haber BDP Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklama ile bu iddialar yalanlandı.
 
BDP 'DEN DE BENZER İFADELER
 
Açıklamada, Urfa adayının daha netleşmediği ve görüşmelerin devem ettiği belirtildi. İmralı'da görüştüğü BDP heyetine, sinerji yaratacağı gerekçesiyle Baydemir'in Şanlıurfa'dan aday olabileceği önerisi getiren Abdullah Öcalan'ın bu görüşü Baydemir'e aktarılmıştı. Baydemir'i Şanlıurfa'dan aday olması yönünde uzun süredir ikna çalışmaları sürüyordu.
 
İMRALI VE PARTİ KURMAYLARI
 
Baydemir, tüm girişimlere rağmen aday olmayacağını kararlı bir şekilde vurguladı. Baydemir, bir süre önce Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'dan aday olmasını isteyenlere teşekkür edip, "Teveccüh gösterip Mart 2014 yerel seçimlerinde kadim şehrimiz Rıha'dan aday adayı olmamız beklentisini dile getirenlere teşekkür ederim. Parti tüzüğümüz gereği ve şahsi kanaatim belediye başkanlığı seçiminde 2 dönem ilkemiz mutlaka korunmalıdır. Halka ve hakka mahcup olmadan, arkadaşlarımızla birlikte taşıdığımız hizmet bayrağını yüksek oranla hareketimize devretmek onurdur. Herhangi bir başkanlık olmaması şartıyla halkımızın haklı davasına hizmet etmeye devam edeceğiz. Genel merkezimiz ve parti yetkili kurullarımızın da bilgileri dahilinde Mart 2014 seçimlerinde aday adaylığımız söz konusu değildir. Destek ve teveccühlerini her koşulda esirgemeyen halkımıza en içten şükranlarımı sunarım” demişti.
 
TEKLİFİ DÜN KABUL ETTİ
 
Baydemir'in aday olmadığını açıklamasına rağmen parti yönetiminden gelen adaylık ısrarı dün sonuç verdi. Adaylık adaylık teklifini kabul eden Baydemir'in adaylığının basın toplantısı ile açıklanacağı öğrenildi. Baydemir'in adaylığını BDP ve PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF haber duyurdu.
 
BAYDEMİR'İN RAKİPLERİ GÜÇLÜ
 
Baydemir'le Şanlıurfa'da seçime girecek olan BDP'nin büyük sinerji yaratacağı, yarışın AK Parti ile BDP arasında geçeceği yorumları yapılıyor. Vali Celalettin Güvenç'le seçime girecek AK Parti'yi Saadet Partisi ve MHP'den güçlü rakiplerin zorlayacağı belirtiliyor. İki dönem belediye başkanlığı yapan Ahmet Bahçıvan'ın Saadet partisi'nden, İşadamamı eski Urfaspor Başkanı Kemal Saraçoğlu'nun ise MHP'den aday olduğu Şanlıurfa'da AK Parti'nin bu seçimde zorlanacağı ifade ediliyor. Şanlıurfa doğumlu olan Öcalan'ın memleketinden Baydemir"in aday olmasını istemesi, siyasetin psikolojik boyutu açısından da ayrı bir anlam taşıdı.

HABERE YORUM KAT