1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Öcalan için kepenk kapatıldı
Öcalan için kepenk kapatıldı

Öcalan için kepenk kapatıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki birçok kent merkezi ile ilçede işyerleri açılmadı.

A+A-
Bazı illerde protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yapan gruplarla güvenlik güçleri arasında olaylar çıktı. Diyarbakır'da, esnafın yüzde 80'i dün işyerlerini açmazken, polis, kentin belirli noktalarında güvenlik önlemleri aldı.
 
Merkez Bağlar ve Sur İlçesi'nde kepenklerin büyük kısmının kapalı olduğu Diyarbakır'da diğer merkez ilçeler Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde de esnafın büyük bölümü kepenk açmadı. Kentin belirli noktalarında zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri ile önlemler alındı. DBP önünde toplanan binlerce kişi, Koşuyolu Güzergahı'ndan yürüyerek, mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı'nda toplandı.
 
Şırnak kent merkezi ve ilçelerinde kepenkler açılmazken, HDP ve DBP il binalarına siyah bez asılarak, Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi protesto edildi. Parti binaları önünde toplanan kalabalık, pankart ve dövizlerle Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Burada Kürtçe Türkçe konuşan BDP il Başkanı Salih Gülenç, Abdullah Öcalan'ın 16 yıl önce Kenya'da yakalanarak Türkiye getirilmesini komplo olarak nitelendirirken bunu lanetlediklerini söyledi.
 
İmralı'da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını isteyen Salih Gülenç, "Türk halkı için Atatürk ne ise, Kürt halkı için de Öcalan odur. Bunun için Kürt halkının sabrı, tahammülü kalmadı. Artık Öcalan'nın özgür kalınmasını istiyoruz. Önderliğimizin özgürlüğü için bugün milyonlarla sokaklarda, alanlarda tek ses, tek yürekle bu komployu lanetliyoruz" dedi. Konuşmanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kalabalık daha sonra dağıldı.
 
BATMAN VE CİZRE'DE OLAYLAR ÇIKTI
 
Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 16'ncı yıldönümü nedeniyle bölgede protesto gösterileri yapılırken, Batman, Şırnak merkez ve Cizre, Silopi, Beytüşşebap ile İdil İlçesi'nde yapılan açıklama sonrası dağılan gruplar ile güvenlik güçleri arasında olaylar çıktı.
 
HDP Milletvekili Ayla Akat Ata ile HDP ve DBP'li yöneticilerin uyarılarına rağmen istenmeyen olaylar yaşandı. Belediye binası önünden Atatürk Parkı'na kadar yapılan yürüyüşe HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, HDP ve DBP'li yöneticiler katıldı. HDP Batman Milletvekili Ayla Akat'ın yaptığı konuşmadan sonra bazı gençler ile polis arasında olaylar çıktı. Dağılanlar arasında bulunan bazı gençler, Turgut Özal Bulvarı'nda polise taş ve molotof kokteyli attı. Polisin de TOMA araçlarıyla tazyikli su ve biber gazı ile karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı. Olaylara karışan ve aralarında çocukların da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.
 
DBP İl Başkanı Mehmet Candemir, her şeye rağmen yürüyüşün olaysız geçtiğini belirterek, "Kalabalığa yüzlerini kapatmamaları için uyarıda bulunduk. Malesef basın açıklamasının ardından istenmeyen görüntüler yaşandı" dedi.
 
OLAYLARIN ARASINDA KALAN VALİ YARDIMCISI, POLİSLE TARTIŞTI
 
Özel otomobiliyle yoldan geçen Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy ile polis arasında gerginlik yaşandı. Vali Yardımcısı Aksoy'u tanımayan polis, "Taş gelecek taş. Ne arıyorsun burada?" sözlerine Vali Yardımcısı Aksoy da, "Kim, o manyak diyen?" diyerek karşılık verdi. Vali Yardımcısı Aksoy, daha sonra Kültür İş Merkezi önünden ayrıldı
 
CİZRE'DE 5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ, SONRASINDA OLAYLAR ÇIKTI
 
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde HDP öncülüğünde Sur Mahallesi'nin Çarkendal bölgesinde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesini protesto etti. Gösteride PKK, YPG flamaları ile Öcalan Posterleri taşındı. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın yaptığı konuşmadan sonra kalabalık dağılmaya başladı. Dağılma sırasında yüzleri maskeli, ellerinde molotof kokteyli ve havai fişek bulunan bir grup, yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yaptı. Bu gruba polis, basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Grubun da karşılık vermesi üzerine çıkan olaylar devam ediyor.
 
SİLOPİ'DE AKŞAM BAŞLAYAN OLAYLAR SÜRÜYOR
 
Şırnak kent merkezinde de öğlen yapılan açıklama sonrası grup dağılırken, akşam saatlerinde mahalle aralarında bazı gruplar ile polis arasında olaylar çıktı. Beytüşşebap İlçesi'nde yapılan basın açıklamasından sonra göstericiler olaysız dağılırken, Silopi'de dün akşam başlayan olaylar hala devam ediyor.
 
Turgut Özal ve Yeni Mahalle'de polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. Öğle saatlerinde basın açıklaması yapan gurup dağıldıktan sonra, kalabalık arasında bulunan yüzü maskeli bir grup, polise taş, molotof ve el yapımı hatlayıcı ile saldırdı. Polisin de tazyikli su ve gaz bombalarıyla karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmalar hala devam ediyor.
 
NUSAYBİN'NDE YDG-H ÜYELERİ İPEK YOLU'NDA BARİKAT KURDU
 
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde Barış Parkı'nda bir araya gelen binlerce kişi Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilişini sloganlarla protesto etti. Aralarında Mardin DBP ve HDP yöneticilerinin de bulunduğu grup, Lozan Caddesi'nden Mitanni Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü. Yapılan konuşmalardan sonra kalabalık dağılmaya başladı.
 
Bu sırada Abdulkadirpaşa Mahallesi Şirin Sokak, Çağ Çağ Caddesi'ni ve Uluslararası İpek Yolu'nu çöp konteynırları ve taşlarla trafiğe kapatan PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik- Hareketi (YDG-H) üyeleri, Öcalan'ın Ahmet Kaya Köprüsü ve hastane yolundaki köprü üzerinde polise molotof, havai fişek ve ses bombalarıyla saldırdı. Polis de göstericilere basınçlı su ve gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Olaylar ilçenin bir çok yerinde devam etti.

HABERE YORUM KAT