1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan: Demokratik çözümde kadın özgürlüğü 1. maddedir
Öcalan: Demokratik çözümde kadın özgürlüğü 1. maddedir

Öcalan: Demokratik çözümde kadın özgürlüğü 1. maddedir

PKK lideri Abdullah Öcalan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadınlara gönderdiği mesajda "Erkek dogmatiğini yıkın. Kadınlığınıza güvenin. Devrimimiz kadın devrimidir" dedi.

A+A-
PKK lideri Abdullah Öcalan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadınlara mesaj gönderdi.
 
Dünya Kadınlar günü öncesinde Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde Kobanê sınır hattındaki Mehser köyünde düzenlenen mitingte, İmralı Heyeti'nde yer alan Ceylan Bağrıyanık Abdullah Öcalan'ın 8 Mart için kadınlara hitaben ilettiği mesajı okudu.
 
Öcalan, "Kadın cinayetlerinden tutalım da kadın sünneti, tecavüz ve benzeri hepsine karşı mücadele veren bir sözleşme olmalı. Erkeklere güvenmeyin. Erkek dogmatiğini yıkın. Kadınlığınıza güvenin. Eşitlik ve özgürlük kadın meselesiyle sağlanır. Bu nedenle bizim devrimimiz kadın devrimidir" dedi.
 
Demokratik çözümle kadının ne alakası var diyorlar
 
Öcalan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisinin söylediğinin tersini söylediğini belirterek demokratik çözüm başlıklarımda da kadın özgürlüğünün birinci madde olduğunu belirtti.
 
"3 çocuk, erken evlilik diyor. O da bilinçli olarak söylüyor, ben de bilinçli olarak söylüyorum. İki anlayış çatışıyor. Bakalım o mu kazanır, biz mi kazanırız göreceğiz. Benim buradaki Demokratik Çözüm başlıklarımda da kadın özgürlüğü birinci maddedir. Anlamıyorlar. 'Bunun demokratik çözümle ne alakası var' diyorlar.
 
"Ben net konuşuyorum. Kadın özgürlüğünün demokratik çözüm ile ilişkisi nettir. Daha önce de söyledim, bu kadar kadının öldürüldüğü bir ülkede, ben bu devlete üye olmam. Çözüm; kadının eşitlik, özgürlük hukukuyla beraber olur. Kadın hukuku-özgürlük hukuku benim için esastır
 
İlk kez müzakerede kadın var
 
"5 bin yıllık erkek egemen kültür, tecavüzcü kültürdür. 9 bin yıllık çökmüş olan kadın gerçeğini özgür kadın olarak ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle tüm müzakere çalışmamızın özü, çiçeği kadın çalışmasıdır. Çünkü kadın sorunu kültürel, siyasal, ekonomik ve sosyolojik bir sorundur. Devletle de benim diyaloğum kadın özgürlüğü lehine demokratik toplum projesini demokratik devletle buluşturmak üzeredir.
 
"Kadınların 'Öcalan özgür olmadan özgür olmayacağız' sloganı güzeldir. Çünkü ben özgürüm. Siz de özgür olacaksınız. Bu konuda siz direnen kadınlara çok güveniyorum. Şunu belirtmeliyim ki böylesi tarihi bir süreçte kadınların ilk defa bir müzakere heyetinde yer alması tarihi değerdedir ve kutluyorum. İnanıyorum ki 21'inci yüz yıl kadın özgürlüğünün sağlandığı yüz yıl olacaktır."
 
(ANF)

HABERE YORUM KAT