1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Öcalan Başkanlık Divanı’nda
Öcalan Başkanlık Divanı’nda

Öcalan Başkanlık Divanı’nda

TBMM bugün en yaşlı üye olan CHP’li Deniz Baykal’ın başkanlığında toplanacak

A+A-

7 Haziran’da seçilen milletvekilleri bugün TBMM Genel Kurulu’nda yemin edecek. TBMM Genel Kurulu’ndaki yemin birleşimini en yaşlı üye olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. TBMM’nin toplanmasıyla birlikte Meclis Başkanlığı için de seçim süreci başlayacak.


7 Haziran sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından geçen hafta ilan edilmesinin ardından bugün seçilen milletvekilleri TBMM Genel Kurulu’nda yemin edecek. Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili olan 77 yaşındaki CHP’li Baykal geçici başkanlık görevini yürütecek. Baykal, görevi Cemil Çiçek’ten devraldıktan sonra milletvekilleri ve Meclis bürokratlarıyla saat 14.00’te TBMM yerleşkesi içindeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulunacak.


En genç vekiller


TBMM Genel Kurulu, geçici Meclis başkanı olacak Baykal başkanlığında saat 15.00’te toplanacak. Baykal’a, Başkanlık Divanı’nda en genç altı milletvekili dönüşümlü olarak eşlik edecek. Buna göre 1989 doğumlu HDP’li Tuğba Hezer, 1988 doğumlu AKP’li Fatma Gaye Güler, 1987 doğumlu HDP’li Dilek Öcalan, 1987 doğumlu AKP’li Abdurrahim Boynukalın, 1986 doğumlu HDP’li Enise Güneyli ve 1986 doğumlu AKP’li Sena Nur Çelik dönüşümlü olarak Başkanlık Divanı’nda görev yapacak.


Baykal, TBMM Genel Kurulu’nda ilk birleşimi açtıktan sonra önce kendisi yemin edecek, daha sonra milletvekilleri illerine göre ve alfabetik sırayla kürsüden yemin edecek. Meclis’in ilk birleşiminde başka bir konu görüşülmeyecek. İlk birleşimin üç oturum halinde ve gece geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor. Yemin töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecek.


Milletvekilleri anayasa yer alan şu yemini edecek: “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”


Süreç başlıyor


25. dönemin ilk birleşimiyle birlikte TBMM Başkanlığı seçim süreci de başlayacak. Bu kapsamdan bugünden itibaren 5 gün boyunca adaylar Başkanlık Divanı’na bildirilecek. Adayların bildirilmesinin ardından seçimler 5 gün içinde sonuçlandırılacak. TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak ilk iki turda üye tamsayısının üçte ikisi aranacak. Üçüncü turdaysa üye tamsayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü turda salt çoğunluğun sağlanmaması durumunda, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü tur gerçekleştirilecek. Dördüncü turda en fazla oy alan aday TBMM başkanı seçilmiş olacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler