1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Obezite hastalarına şifa dağıtıyor
Obezite hastalarına şifa dağıtıyor

Obezite hastalarına şifa dağıtıyor

Diyarbakır'ın yanı sıra, bölgemizin en büyük hastanesi konumunda bulunan Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi, bir çok alanda olduğu gibi, obezite hastalarının da umudu haline geldi.

A+A-
Bir süre önce yapılan bir dizi başarılı ameliyatlarla, 3 hasta daha sağlığına kavuştu. Diyarbakır Gazi Yaşargil eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği eğitim sorumlusu Prof. Dr. Yusuf Yağmur, bugüne kadar bir çok başarılı operasyona imza atarak, obezite hastalarının sağlığına kavuşmalarını sağladı.
 
138 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDAKİ 5 ÇOCUK ANNESİ ŞİMDİ ÇOK RAHAT
 
Prof. Dr. Yusuf Yağmur'un geçtiğimiz günlerde Ameliyat ettiği Şükran Çiftçi, şimdi çok mutlu ve hayatına bir hayli rahatlamış bir şekilde devam ediyor.138 kilogram ağırlığındaki 5 çocuk annesi Şükran Çiftçi, 'yemeğe düşkün bir insanım, ayrım yapmadan her türlü yemeği yerim. Biraz dikkat etmeyince, ölçüyü kaçırdım. Bu nedenle aşırı derecede şişmanladım.
 
Artık nefes almakta bile zorlanıyordum. Yürürken, merdiven çıkarken bile bir hayli zorlanıyordum. Sağlığım elden gitmek üzereydi.Gerek medyada ve gerekse yakın akrabalarımın telkinleri üzerine internetten kapsamlı bir Araştırma yaptım.Prof. Dr. Yusuf Yağmur beyin, bugüne kadar benim durumda olan bir çok hastayı sağlığına kavuşturduğunu bilgisini aldım.
 
Eşimin rızasını alarak, gazi yaşargil eğitim ve Araştırma hastanesine başvurdum. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra, Ameliyata aldılar. Son derece başarılı bir operasyon yapıldı.
Ameliyat sonrası kontrollerim de yine dikkatle yapıldı. Şimdi çok mutluyum. Sağlığıma kavuştum. 
 
MERSİN'DEN GELEN KIYMET YILMAZ, SAĞLIĞINA KAVUŞTU.
 
Mersin'de ikamet eden Kıymet Yılmaz da Şunları söyledi.Rahatsızlığının ciddi boyutlara ulaştığını ve hiç bir iş yapamaz hale geldiğini belirten Kıymet Yılmaz, 'nefes darlığı nedeniyle yürüyemiyorum. Psikolojik olarak moralim bozuldu. 155 kiloya ulaştım. Her gün sanki sırtımda yük taşıyormuş gibi kendimi halsiz ve bitkin hissediyorum.
 
İnternette yaptığım Araştırmalarda, gazi yaşargil eğitim ve Araştırma hastanesinin, bu konuda bir hayli mesafe kat ettiğini ve başarılı Ameliyatlar yapıldığını öğrendim. Diyarbakır'daki akrabalarımız da, aynı yönde görüş bildirince, eşimle karar alıp, Diyarbakır'a geldik. Gerekli tetkikler yapıldı.
 
Prof. Dr. sayın Yusuf Yağmur hocayla tanıştık. Bizlerle yakından ilgilendi, sorunlarımı dinledi. Anlatılmayacak kadar bir ilgi ve yakınlık gösterdi. Kendisine ve ekibine minnettarım. Sevecenliği ve güler yüzlülüğünü anlatamam. İnsan sevgisiyle dolu değerli bir hocamız. Hastalığım hakkında bana bilgiler verdi. Güven duydum. Adana'dan, İstanbul'dan, Antalya'dan, Konya'dan gelen obezite hastalarıyla tanıştık.Çok şükür ameliyat oldum şuan sağlığım çok iyi bir sıkıntım yok ,Allah razı olsun emeği geçenlerden.
 
106 KİLOGRAMLIK ZELİHA SARSAL
 
Evli ve 4 çocuk annesi Zeliha Sarsal ise, ameliyat gününü bekliyor.
 
'Vücudumun ağırlığından dolayı dizlerim ağrıyor ve vücudumun yükünü taşıyamaz hale geldi' diye dert yanan Zeliha Sarsal, 'Çeşitli haplar kullanıyorum. Doktorlar ısrarla, zayıflamam gerektiğini, aksi halde hayati tehlike yaşanabileceğini söylediler. Nefesim kesiliyor. Hemen yoruluyorum. Herhangi bir iş yapamıyorum. Ne yaptıysam zayıflayamadım. Bir çok defalar doktora gittim. Ancak bir çözüm bulunamadı. Torunlarımla bile oynayamıyordum. Ruh sağlığım bozulmak üzereydi.
 
Bunun üzerine eşimle beraber gazi yaşargil eğitim ve Araştırma hastanesine başvurdum. Yusuf hoca ve ekibindeki görevliler, sağolsun bizlerle çok ilgilendiler. Ameliyat gününü bekliyoruz.
 
YAĞMUR, HASTALARIMIZIN SAĞLIĞI GAYET İYİ
 
Prof. Dr. Yusuf Yağmur, hastalıkla ilgili aktardığı bilgide, sleeve gastrektomi obezite cerrahisinde yaygın olarak uygulanan gıda alımını kısıtlayıcı ameliyatlarından olduğunu ifade ederek, kısıtlayıcı etki mide hacmi küçültüldüğü için daha erken doyularak gerçekleştirdiğini söyledi.Yağmur, 'midenin fundus adı verilen dış kısmından açlık hormonu salgılanır. Bu hormona ghrelin adı verilir. İştah hormonlarının büyük bir kısmı midede üretildiği için iştahta azalma ve öğün aralarında açlık hissinde gerileme görülür.
 
Açlık hormonu olarak bilinen Ghrelin hormonunun salgılandığı midenin fundus bölümünün çıkartılmasıyla oluşan tokluk hissi de iştah azalmasına yol açarak kilo kaybına katkıda bulunur. Bu hormon obezitenin önemli nedenlerinden birisidir. Açlık hormonunun sleeve gastrektomi ile düzeyinin azalması kilo kaybının mide bandından daha güçlü ve kalıcı olmasına neden olmaktadır. Sleeve gastrektomi ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı geriye dönüşü olmadan laparaskopik yöntemle midenin büyük kenarı dikey olarak kesilip çıkarılır. Geriye bırakılan mide dokusu yaklaşık 150-200 ml civarındadır.
 
Komplikasyon olarak tüm cerrahi girişimler için de geçerli olan kanama, organ yaralanması, emboli ve anesteziye bağlı komplikasyonlar ve midenin kesilen ve dikilen hattından olan kaçaklar görülebilir' dedi.
 

HABERE YORUM KAT