1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. O tarihte askermiş…
O tarihte askermiş…

O tarihte askermiş…

Diyarbakır'da 6-8 Ekim Kobani eylemlerinde dört Hüda-Par üyesinin öldürülmesine ilişkin soruşturmada firari sanık olarak aranan Ersin Adıyaman'ın o gün İzmir Menemen'de askerlik yaptığı ortaya çıktı.

A+A-
Daha önce de soruşturma kapsamında tutuklanan  A.A.Y.'nin o tarihlerde cezaevinde, bir başka tutuklu B.D.'nin de hastanede olduğu belgelenmişti
 
Diyarbakır'da, geçen yıl 6-8 Ekim tarihlerinde hükümetin IŞİD'in Kobani kuşatmasındaki tutumuna karşı protestolar sırasında çatışmalar çıkmış, il genelinde 14 kişi yaşamını yitirmişti.
 
Hüda-Par üyesi Yasin Börü, Riyat Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökoguz'ün öldürülmesinden sorumlu tutulan isimler arasında yer alan Ersin Adıyaman, İstanbul'da yakalandı. Sanıklardan M.A.'nın teşhisiyle kimliği tespit edilen ve 'Canavarca hisle ve eziyet çektirerek adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle yargılanan Adıyaman, olaylar sırasında İzmir Menemen'de bulunan 57'nci Topçu Tugayı'nda vatani görevini yaptığını ve 22 Ekim 2014 tarihinde terhis olduğunu söyledi. Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi ifade alınması ardından sanığın tutuklanmasına karar verdi. Bir gün tutuklu kalan Adıyaman, Askerlik Şubesi'nin evrakları göndermesi üzerine tahliye edildi.
 
Bir başka sanığın hastanede olduğu belgelenmişti
 
Öte yandan 8 Aralık'ta tutuklanan B.D.'nin de 2-24 Ekim tarihleri arasında Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde yatarak tedavi gördüğü belgelenmiş buna rağmen B.D. tutuklanmıştı. Daha önce de iddianamedeki suçlamalar gereğince tutuklanan A.A.Y.'nin de Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden 9 Ekim'de çıktığını gösteren 'müddetname' ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT