1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. O seccadeleri artık rüyasında üretiyor
O seccadeleri artık rüyasında üretiyor

O seccadeleri artık rüyasında üretiyor

Diyarbakır Yoğurtçular pazarında yaklaşık olarak 50 yıl seccade üreterek geçimini sağlayan 72 yaşındaki Hacı Münir Karanfil, mesleğini bıraktı. Karanfil, seccadeleri artık rüyasında dokuduğunu söyledi.

A+A-
1960'lı yıllardan 2010'a dek seccade üretti
 
 
El dokumacılığının zirvede olduğu 1960'lı yıllarda içe çırak olarak başlayan Münir Karanfil, mesleğinin zirvesine çıktığı 1970'li yıllarda hem giyim kuşam malzemeleri için kumaş dokuduklarını hem de Botan bölgesindeki hatırı sayılır aşiret liderlerine şal-u şepik ürettiğini kaydetti. İşlerinin 2000'li yıllarda yok olmaya yüz tuttuğunu ve el dokumacılığının Diyarbakır'da yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttuğunu anlatan Karanfil, “Daha bundan birkaç yıl öncesine kadar da Diyarbakır'da seccade üreten tek ustaydım. Ancak her gün iş yapmadan işten eve, evden de işe gitmekten yoruldum. Bu nedenle üretime son vermek durumunda kaldım. Şimdi dükkanımda balık ağı satıyorum” dedi.
 
Yeşil sarı kırmızılı seccade başına iş açmış
 
 
50 yıllık dokumacılık yaşantısında bir de karakolluk olduğunu anlatan Karanfil, “Bir gün yeşil sarı ve kırmızılı renkli bir seccade ürettim ve bunu dükkanımın kapısına astım. İçeri polisler geldi ve bunun yasak olduğunu söyleyip beni karakola götürdüler. Bereket dayak yemedik. Ama o kötü günler geride kaldı. Artık huzur ve güven ortamı var. Hep de böyle olsun” diye konuştu.
 
İşin bir de sevindirici boyutu var
 
 
Dokumacılık sanatına nokta koymasına rağmen mesleğine olan ilgisinin hiçbir zaman tükenmediğini ifade eden Karanfil, sözlerini şöyle noktaladı:
 
 
“Bu mesleği öyle sevdim ki, bugün bile rüyalarımda seccade üretiyorum. 50 yıl boyunca dokuduğum seccadelerin üzerinde insanların bugün bile namaz kılıyor olmaları ise bu işin en sevindirici boyutu. Allah herkesin gönlüne göre versin.”
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT