1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. O görüşme bugün!
O görüşme bugün!

O görüşme bugün!

Kandil görüşmesini iptal ettiren Hükümet ile HDP heyeti arasındaki kritik görüşme bugün yapılacak.

A+A-
Görüşmede siyasi tutum ve son gözaltıların konuşulacağı bildirildi.HDP İmralı Heyeti, geçtiğimiz hafta Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın yoğun programı nedeniyle ertelenen görüşmeyi bugün gerçekleştirecek.
 
Görüşmede ana gündem, Öcalan'ın heyete sunduğu Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı olacak. DAİŞ'in Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye düzenlediği saldırı ile bölgede artan gözaltılar da gündemin konuşulan maddeleri arasında yer alacak.
 
GÖRÜŞME BUGÜN YAPILACAK
 
HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, İmralı Adası'ndan döndükten sonra Çözüm Kurulu üyeleri ile bir araya geldiklerini hatırlattı, "Şimdi hükümet ile görüşmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz hafta toplantı ertelenirken, Pazartesi günü görüşmenin gerçekleştirilebileceği söylenmişti. Henüz resmi bir bilgi gelmedi. Ancak yarın(bugün) büyük bir olasılıklı görüşme gerçekleştirilecek" dedi.
 
ÖCALAN'IN SONDUĞU TASLAK
 
Görüşmenin ana gündeminin Abdullah Öcalan'ın sunduğu Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı olacağını belirten Baluken, "Bu taslakla ilgili hükümetin ne düşündüğünü, nasıl yaklaştığını, bundan sonra sürece nasıl yaklaşacağını görüşmede netleştirmeye çalışacağız. Hükümetin bu taslak karşısında nasıl bir siyasi tutum alacağı önemli" diye konuştu.
 
GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR
 
Bölgede yaşanan gözaltı ve tutuklamaları da görüşmede gündeme getireceklerini söyleyen Baluken, "Toplumsal gösterilere yönelik olarak, gerçek mermilerle saldıran bir polis terörü uygulaması var. Yüksekova'da 17 yaşında bir genç polis tarafından katledildi" dedi.
 
Baluken, hükümetin Kobanê politikasının da gündeme geleceğini hatırlattı, "IŞİD'in yaptığı saldırılara ilişkin yerelden, sınırdaki milletvekillerinden gelen bilgiler, ortaya çıkan görüntü ve fotoğraflardan da görüldüğü gibi Türkiye'nin IŞİD ile ilişki rahatsızlık yaratıyor" diye konuştu.
 
GÖRÜŞME SONRASI KANDİL
 
Hükümet ile yapılacak görüşmenin ardından Kandil'de KCK yöneticileri ile görüşeceklerini anlatan Baluken, "Kandil ile de görüştükten sonra ortaya çıkan sonucu kamuoyuyla da paylaşacağız" dedi.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT