1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. O anları anlattılar…
O anları anlattılar…

O anları anlattılar…

Yıkılan evin hemen yanında duvarları çöken bir evin sahibi olan 45 yaşlarındaki Saadet Dinç, olayları anlatırken, patlamanın etkisinden halen de kurtulamadığını söyledi.

A+A-

Olaydan çocuklarının şans eseri kurtulduğunu belirten Dinç “Geceleri çok soğuk olduğu için çocuklarım, o odada yatmadılar dün gece. Aslında duvarları çöken, camları kurşun gibi evin içine saplanan o odada yatıyorlardı. Ama soğuk nedeniyle orada yatmayınca çocuklarım bana bağışlandı. Allah yapanlardan hesabını sorsun” dedi.

Patlamada yaralanan Rojbin Demir adındaki 20 yaşındaki bir genç kadının babası olan Celal İzgin “Olayın nasıl olduğunu görmedik bir anda büyük bir patlama sesi duyduk. Neye uğradığımızı şaşırdık. Söyleyecek bir şey bulamıyorum” diye konuştu.

‘Çok şiddetli bir patlamaydı’

Evi karakolun arkasında olan Nazime Dağlı adlı yurttaş yaşanan şiddetli patlamayı şöyle anlattı: “Uykuluydum. Birden patlama oldu ve kapı penceremiz döküldü birde. Neye uğradığımızı şaşırdık. Evde 3 çocuğumla birlikteydik. Çok korktular, ağladılar. Korkmamaları için trafo patladı dedim. Ateş parçası evin bahçesine düştü. Elektrikler birden gitti ve karanlıkta kala kaldık öyle. Hepimiz salona gelerek sabaha kadar burada bekledik. Sabah çıkmaya korktuk. 3 odamızın kapısı kırıldı”

‘Ev toz duman içinde kaldı, kapılar, pencereler patladı’

Evi karakolun arkasında bulunan Metin Tunç adlı yurttaş da yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yataklarımızı serdik yatmaya hazırlanıyorduk. Tam o sırada çocuğum dışarı çıkmıştı. Birden büyük bir patlama oldu. Elektrikler de gidince çocuğu elektrik tuttu sandık. Çok büyük bir patlamaydı. Ev toz duman içinde kaldı. Kapılar, pencereler patladı. Duvarlar çatladı. Elektrikler gittiği için dışarı çıkmaya korktuk. Sabaha kadar salonda kaldık hep birlikte.”

DBP ve KURDÎ-DER binası ateşe verildi

Bu arada patlama yaşanan ilçede dün dikkat çeken bir olay daha yaşandı. DBP ilçe binası ile aynı binanın alt katında bulunan KURDÎ-DER binası kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateşe verildi. Binada geniş çaplı maddi hasar meydana gelirken, binanın içinde bulunan eşyalar ise kullanılmaz hale geldi.

Çınar'da yaşamını yitiren baba ve iki çocuğu toprağa verildi

Bombalı saldırıda Sadık Efe ve Ecrin isimli iki çocuğu ile birlikte yaşamını yitiren Lokman Açıkgöz'ün cenazeleri toprağa verildi. Ailenin yakınları, yaşanan ölümlerden müzakere sürecini buzdolaplarına kaldıranların sorumlu olduğunu ifade etti.

Gerçekleştirilen saldırı sonucunda, emniyet binası ve lojmanlarda 1 polis ile bir polis eşi ve 5 aylık bir bebek yaşamlarını yitirdi.  Yaşanan şiddetli patlama sonucu evleri çöken Açıkgöz ailesi fertlerinden baba Lokman açıkgöz ile çocukları Sadık Efe (5) ve Ecrin (1) hayatlarını kaybetti. Ailenim 7 ferdi ise enkaz altında yaralı olarak kurtarıldı.

Baba ve iki çocuğu toprağa verildi

Yaşamını yitiren baba Lokman Açıkgöz ve iki çocuğu, bugün düzenlenen cenaze töreni ile Eski Mahalle Mezarlığı'nda toprağa verildi. Yaşamını yitirenler için aynı mahallede taziye kuruldu.

'Katliamların sorumlusu sürece buzdolabına taşıyanlardır'

Hayatını kaybeden baba Açıkgöz'ün amcasının oğlu olan Metin Açıkgöz, Emniyet'te komşu olmalarından kaynaklı gerçekleştirilen böylesi bir eylem sonucu yakınlarını yitirdikleri ifade etti. Yaşanan ölümlerden müzakere sürecini buzdolaplarına kaldıranların sorumlu olduğunu dile getiren Açıkgöz, yaşanan ölümlere dönük tepkisini "3 canımızı kaybettik. Maalesef çözüm süreci bittiği için bu savaş çıktı. Ve savaş can almaya devam ediyor. Bu savaşta kaybettiklerimizin sorumlusu devlettir" sözleriyle dile getirdi.

Bakan Yılmaz; Ülkemizin istikrarını bozamayacaklar

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen saldırılara yönelik, "Bu son iki pkk saldırısı ve son zamanlarda gerçekleştirilen pkk saldırıları dikkate alındığında ülkemizin farklı isimler altında olsa da adeta koordineli bir şekilde pkk saldırılarıysa karşı karşıya olduğunu belirtmek istiyorum. Bu pkk eylemlerini yapanlar hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar. Ülkemizin istikrarını bozamayacaklar, ülkemizin bütünlüğünü, kardeşliğini bozamayacaklar" dedi.

HABERE YORUM KAT