1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nusaybin’deki yasak, Silvan’ı geride bırakıyor
Nusaybin’deki yasak, Silvan’ı geride bırakıyor

Nusaybin’deki yasak, Silvan’ı geride bırakıyor

Mardin’in Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağı, Cumhuriyet tarihinin en uzun yasağını yaşayan Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki uygulamayı geçiyor.

A+A-

Nusaybin’deki yasak 12’inci güne girdi. İlçede inceleme ve temaslarda bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi “Nusaybin’de halk ağır tehlike ve mağduriyetlerle yüz yüze” dedi.

Diyarbakır7ı Silvan ilçesinde 12 gün süren, cumhuriyet tarihinin en uzun ve en katı sokağa çıkma yasağının ardından, Mardin’in Nusaybin ilçesinde de benzer bir yasak uygulanıyor. Nusaybin’deki yasak da Silvan’daki gibi dün gece saat 21:00 itibarıyla 12’nci güne girdi.

İlçede halen de Abdulkadirpaşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Yenituran Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi, Mor Yakup Mahallesi, Zeynelabidin Mahallesi, Kışla Mahallesi, 8 Mart Mahallesi, Gırnavas Mahallesi, Devrim Mahallesi, Selahaddin Eyyubi Mahallesi, İpekyolu Mahallesi ve Barış Mahallesi adındaki 15 mahallede yasak uygulanıyor. Bu mahalleler, Nusaybin’in tamamına denk geliyor. İlçeden sık sık patlama, çatışma ve ambulans sesleri duyuluyor. Elektrik, telefon ve internet erişimindeki kısıtlama da devam ediyor.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Prof. Mithat Sancar, Gülser Yıldırım, Erol Dora ve Ali Atalan’ın yasağın kalkması için başlattıkları açlık grevi eylemi de sürüyor.

 

Milletvekilleri geceyi İpek Yolu üzerindeki bir otelde geçiriyor, gündüzleri de Nusaybin girişindeki polis kontrol noktasının önündeki bir akaryakıt istasyonunda bekliyor.

 

Pazar günü milletvekilleri ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşgenel Başkanı Emine Ayna’nın da olduğu topluluğa çok sert müdahale edilmesi üzerine, HDP de buradaki yönetici sayısını artırdı.

 

HDP, HDP'nin Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'dan oluşan ikinci milletvekili heyetini Nusaybin’e gönderdi. Bu heyet de dün Nusaybin’e girmek isterken, önlem alan polis tarafından engellendi.

 

Öte yandan önceki gün Mardin Barosu ve Diyarbakır Barosu’nun yöneticileriyle, Nusaybin’e gidip, incelemelerde bulunan, burada ayrıca açlık grevindeki 4 milletvekili ile HDP, DBP ve AKP yöneticileriyle, Nusaybin Kaymakamı Murat Sarı ve Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak ile de görüşmeler yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, yasağın bu kadar uzun ve ölçüsüz devam ettirilmesine tepki gösterdi. Gazeteye değerlendirmelerde bulunan Tahir Elçi şöyle dedi:

 

“Bugün 12’inci güne giren Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağı, mahallelerde ağır silahlarla yürütülen askeri güvenlik operasyonu ve yaşanan silahlı çatışmalar, Nusaybin halkının güvenliğini büyük bir tehlikeye sokmaktadır.

 

Halen Nusaybin’in büyük bir bölümüne su ve elektrik verilmemekte, kanalizasyonların patlaması, kaldırılamayan çöpler, ilaç, emek ve temel gıda ihtiyaçlarının karşılanamaması nedeniyle kitlesel salgın hastalıklar ve ölümler baş gösterebilecektir. Diyarbakır ve Mardin Baroları olarak ilgili herkes ile görüştük.

 

 Milletvekilleri ile belediye başkanları ile vali ile kaymakamla, HDP, DBP ve AKP başkanlarıyla görüşerek, ortak bir talep ilettik. Buna göre halen Nusaybin’de sürdürülen askeri güvenlik operasyonunun Nusaybin halkının yaşamını ağır bir biçimde olumsuz etkilediğinden ve artık süre itibarıyla da tümüyle ölçüsüz bir boyut kazandığından hemen sonlandırılması gerektiğini, ancak; aynı alanlardaki, mahalle içlerindeki, sivil yaşam alanlarındaki silahlı grupların da, hendek, barikat ve diğer silahlı faaliyetlerine son vermeleri gerektiğini söyledik.

 

Bu görüşümüzü her kesimle paylaştık. Bunun dışında mevcut durumun, bu haliyle sürdürülmesi halinde, çok sayıda ölümün olacağını, halkın ağır tehlike ve mağduriyetlerle yüz yüze kalacağını ifade ettik”

 

Kentlerde ağır silahlar çatışma hukukuna aykırı

 

Açıklamalarında, neden ısrarla “kentlerde askeri güvenlik operasyonları yürütüldüğü” vurgusu yaptığı sorusuna da yanıt veren Elçi “Çünkü orada tanklar da kullanılıyor, top atışları da yapılıyor, havanlar da kullanılıyor. Yani güvenlik güçleri çok ağır silahları devreye koymuş durumda. Buna karşılık olarak da diğerleri de roketatar gibi ağır silahlar kullanıyor.

 

Dolayısıyla bu sivillerin hayatını tehlikeye sokuyor. Her iki tarafın bu faaliyetleri ölçüsüz ve sivillerin yaşamını tehlikeye sokan, bize göre çatışma hukukuna da aykırı bir durumdur” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler