1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Nusaybin halkı göç etmeye başladı
Nusaybin halkı göç etmeye başladı

Nusaybin halkı göç etmeye başladı

MARDİN'in Nusaybin İlçesi'nde önceki gün saat 17.00'de bir ay içinde konulan 5'inci sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından evleri hasar gören binlerce kişi, ilçeyi terk etmeye başladı. Birçok aile de göçetmek için hazırlık yapıyor.

A+A-

Bir ay içerisinde 5 kez sokağa çıkma yasağının uygulandığı Nusaybin'de, hendek ve barikatlara yerleştirilen bombalı tuzakların imha edilmesi ve çatışma sırasında evleri hasar görenler, geçen çarşamba günü sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından itibaren ilçeyi terk etmeye başladı.

Birçok aile, çatışmaların yeniden şiddetleneceğini düşünüp hasar gören evlerini onarmayarak, ilçeden göçetmeyi tercih etti. Nusaybin'de kalmanın artık tehlikeli olduğuna karar veren aileler, can güvenliklerinin kalmadığını savunarak, Nusaybin dışındaki yerleşim merkezlerinde bulunan akrabalarının evlerine taşınıyor. Akrabaları olmayanlar da yanlarına alabildikleri eşyalarıyla birlikte, kışı geçirebilecekleri güvenlikli alanlara gitmeye çalışıyor.

Kentin ana caddesi olan Çağ Çağ Caddesi'ndeki alt geçit, Veysike Kavşağı ile Abdulkadirpaşa, Yenişehir, Dicle ve Fırat mahalleri ile bu mahallelere yakın olan evlerde oturanlar, ilçeyi terk ederken, polis, bu mahallelere girmeye çalışanları sıkı bir arama ve kontrolden geçirdikten sonra izin verirken, bu 4 mahalleye araçların girişine ise hiçbir şekilde izin verilmiyor.

HABERE YORUM KAT