1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Nurettin Demirtaş'ın nerede olduğunu açıkladı
Nurettin Demirtaş'ın nerede olduğunu açıkladı

Nurettin Demirtaş'ın nerede olduğunu açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ağabeyi olan eski Genel Başkan Nurettin Demirtaş'ın nerede olduğunu açıkladı.anne ve babasını evlerinde ziyaret etti. Demirtaş, annesi ve babasının elini öpüp hayır dualarını alarak

A+A-
AİLE FOTOĞRAFINDA NURETTİN DEMİRTAŞ EKSİK
Ağabeyi Nurettin Demirtaş'ın aile fotoğrafında bulunmamasını da değerlendiren Selahattin Demirtaş, “Biliyorsunuz, kendisi Demokratik Toplum Partisi'nin Eş Genel Başkanı idi. Bu ülkede yaklaşık 15 yıl haksız yere hapis yattı. Üniversite öğrencisi iken cezaevine girdi. Hayatının yarısını cezaevlerinde geçirdi. Demokratik siyasete girmek istedi. Partiye girdi, yönetici oldu, eş genel başkan oldu.
 
Fakat devlet ve hükümet onu hiçbir şekilde hazmedemedi. Yani yargı baskısıyla, haksız davalarla, soruşturmalarla siyaset yapamayacak bir hale getirmek istedi. Çok ağır cezalar verildi kendisine. Haksız yargılamalar, davalar, konuşmalarından dolayı yaptığı açıklamalardan dolayı hakkında dava açıldı. Yüzlerce yıl hapisle yargılanmaya başlandı. Dolayısıyla kendisi burada bir kez daha yıllarını cezaevinde geçirsin istemedik. Şu anda Güney Kürdistan'da Hevler'de yaşıyor. Sadece onun durumu değil.
 
 
"ONBİNLERCE İNSAN BU ŞEKİLDE"
 
On binlerce insan var bu şekilde. Avrupa'da, dünyanın çeşitli ülkelerinde sürgünde yaşamak zorunda kalan on binlerce insan var özellikle Avrupa'da. Bu insanlar Türkiye'de çözümün demokrasinin gelişmesini bekliyor. Her biri benim için yaradır burukluktur, sadece ağabeyim değil, o da onlardan biridir sadece. On binlerce insan bu şekilde ülkesinden vatanından ayrı bir şekilde sadece düşüncelerinden dolayı ülkesine gelemez durumdalar. İnşallah 7 Haziran'dan sonra ortaya iyi bir sonuç çıkarırsak, bizler bu konuları çözme konusunda daha da inisiyatifli olacağız. Ülkenin iç barışına ulaşması konusunda da önemli fırsatlar yakalamış olacağız” şeklinde konuştu. (İHA)

HABERE YORUM KAT