27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır9 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir12 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68

Nükleer teknoloji transferine yön verecek zirve

Nükleer teknoloji transferine yön verecek zirve

29 Ocak 2015 Perşembe 11:29

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve büyük ilgi toplayan Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nin ikincisi uluslararası ve yerli firmaları bir araya getirmeye hazırlanıyor.

19-20 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenecek zirve sayesinde nükleer santraller konusunda tecrübeli yabancı firmalar bilgi ve deneyimlerini Türk firmalarla paylaşarak, nükleer sektörde yer almak isteyen firmalar arasında nükleer transferine yön verecek adımlar atılacak.
 
Etkinliği organize eden Ticari Eşleştirme Derneği'nin Başkanı Koray Tuncer, temiz enerji için dev hamlelerin atıldığı süreçte hayata geçirdikleri zirve sayesinde dikkatleri Türkiye'ye çekeceklerini bildirdi.
 
Nükleer enerji santrallerinin inşasında ana yüklenici firmaların, konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip firmalarla işbirliği içinde ilerlediğini kaydeden Tuncer, “İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi, Ticari Eşleştirme Programı (INPPS) ana yüklenicileri, tedarikçileri ve nükleer yatırımlarda yer almak isteyenleri bir araya getirecek. Nükleer santraller konusunda tecrübeli firmaların deneyimlerini paylaşacağı zirve, nükleer santrallerde işbirliği yapmak ve nükleer enerji teknolojisine uygun üretim yapmaya başlamak için önemli bir fırsat olacak. Özellikle yerli firmaların nükleer konusunda 'ben de varım' diyebilecek adımları atabilmesi açısında zirve büyük önem taşıyor” dedi.
 
Tuncer, ülkemizde hayata geçirilen iki nükleer santralin ana yüklenicisi firmaların da zirvede yer alacağını vurgulayarak, şunları söyledi:
 
“Türkiye, nükleer santral yatırımları nedeniyle uluslararası düzeyde büyük ilgi görüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ana destekçi olduğu II. Nükleer Santraller Zirvesi, Ticari Eşleştirme Programı kapsamında yerli firmalar ülkemizde inşa edilecek nükleer santral projelerinin sunduğu fırsatlardan yararlanma olanağına ulaşacak. Fransa başta olmak üzere çok sayıda ülkeden sektör temsilcisinden birebir bilgi alma şansına sahip olacak Türk firmalar, zirve sayesinde nükleer teknoloji transferinin bir parçası olabilecek.” 
 
(Diyarinsesi.org MY)
Okunma Sayısı : 3887
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com