1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nuh tufanı sergisi Diyarbakır'da
Nuh tufanı sergisi Diyarbakır'da

Nuh tufanı sergisi Diyarbakır'da

Söz, resim ve yazı sanatlarını mana etrafında şekillendirdiği farklı sanat tarzıyla dikkatleri çeken Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Sula, Diyarbakır'da iki ayrı sergi açacak.

A+A-
Söz, resim ve yazı sanatlarını "mana" etrafında şekillendirdiği farklı sanat tarzıyla dikkatleri çeken Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkan Yardımcısı Ahmet Sula, Diyarbakır'da sergi açacak.
 
Sula, bugüne kadar sergilerini hep "mana" ismiyle açtığını, Diyarbakır'daki sergi için ise "Kelimenin Kalbi" ismini uygun bulduğunu söyledi.
 
Birkaç ay önce görev dolayısıyla gidene kadar Diyarbakır'ın ne kadar mukaddes bir şehir olduğunu bilmediğini belirten Sula, orada peygamberlere ait 7 kabir, 3 makam ve 541 sahabe kabri bulunduğuna işaret etti.
 
Sula, Diyarbakır'ın fethinde sahabelerin rolü hakkında bilgi vererek, orada sergi açmaya karar vermesiyle ilgili, "Bu mübarek insanlar Diyarbakır'ı İslam'a kazandırmışlar ve o günden beri Diyarbakır, bir daha gayrimüslim idaresine geçmemiş. Biz o efendilerimizle karşılaştığımızda bize, 'Ey oğul, biz bunları yaptık, sen ne yaptın?' derlerse, verilecek bir cevabım olsun diye gidiyorum" ifadesini kullandı.
 
"Diyarbakır'ı biz bugün maalesef en çok terörle, karpuzla anıyorsak bunda benim vebalim var, hepimizin vebali var" diyen Sula, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Birileri bunu kullandıysa hepimizin yapmayı ihmal ettiği bir şeyler var demektir. Ne pahasına olursa olsun Diyarbakır'a gitmeliyim çünkü ben kültür, sanat, mana ve insanlık derdindeyim. Ülkemizi insanlık tarihi açısından dünyanın en önemli ülkelerinden biri olarak görüyorum ve bu zor günlerin sebebini de böyle bir değere bağlıyorum."
 
-"Mücadelem iyiliği yaymak ve kötülükle mücadele etmektir"
 
Sula, Diyarbakır'daki iki serginin açılışının 17 ve 25 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.
Diyarbakır'da tarihi, kültürel, sanatsal ve manevi pek çok derinlik gördüğünü söyleyen Sula, bir sanatkar olarak burada bulunacağını ifade etti.
 
Sula, her yerde olabileceği gibi Diyarbakır'da da şiddet olaylarının içinde yer alan az sayıda kimselerin bulunduğunu ancak ülkesini seven, işinde gücünde, insanlık peşinde olan kimselerin çok daha fazla olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.Sula, şunları dile getirdi:
 
"İnsanların üstünlüğü ancak takvadadır. Hz. Ali de diyor ki, 'Her milletin iyisi iyidir, kötüsü kötüdür'. Dolayısıyla benim mücadelem iyiliği yaymak ve iyilerle birlikte olmak, kötülerle ve kötülükle mücadele etmektir. Böyle bakıldığında benim hiçbir coğrafyayla ırkla, milletle, sorunum yok, kötüyle var. Bu sebeple Diyarbakır'da da bir sorun görmüyorum. Hepimiz kardeşiz, bunu iyi anlatmamız lazım, buralardan vurulmuşuz zaten biz. O yüzden, düştüğümüz yerden kalkmamız lazım."
 
-"Nuh Tufanı" ilk kez Diyarbakır'da sergilenecek
 
Ahmet Sula'nın Diyarbakır'daki ilk sergisi, 17 Aralık saat 13.30'da Keçi Burcu'ndaki açılışın ardından 25 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek. İkinci sergi ise 25-31 Aralık'ta Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde görülebilecek.
 
Sanatçının "Nuh Tufanı" adlı eseri ilk kez Diyarbakır'da sergilenecek.
 
Sergide, Sula'nın yeni eserlerinden "Sinan", "3", "Yazı" ve "Aşk"ın yanı sıra "Yâr", "Göç",
"Musenna Vav", "İnsan", "Van Depremi", "Tövbe ve Kurtuluş", "Su", "Hüzün", "Mevlana Celaleddin-i Rumi", "Nun ve Kalem", "Masumiyet", "Hancı", "Anadolu", "Mavi" gibi 25 eser yer alacak.

HABERE YORUM KAT