1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Nüfusun yüzde 8,2’si 65 yaş üstü
Nüfusun yüzde 8,2’si 65 yaş üstü

Nüfusun yüzde 8,2’si 65 yaş üstü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, ülkede 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2.

A+A-

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 yılı sonuçlarına göre, ülkede yaşlı nüfus olarak tanımlanan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı yüzde 8,2. Yaşlı nüfusun yüzde 43,8’ini erkekler, yüzde 56,2’sini ise kadınlar oluşturmakta.

Yaşlı erkeklerde resmi olarak evli olanların oranı kadınlardan yüksek. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)'nde yer alan resmi medeni durum bilgisine göre, yaşlı nüfus içinde evli olanların oranı yüzde 61. Yaşlı erkeklerde evli olanların oranı yüzde 83,2 iken yaşlı kadınlarda bu oran yüzde 43,8. 

Yaşlı kadınlarda eşi ölenlerin oranı erkeklerden fazla

Yaşlı nüfusta eşi ölenlerin oranı yüzde 34. Yaşlı kadınlarda eşi ölenlerin oranı yüzde 50,5 iken yaşlı erkeklerde bu oran yüzde 12,9.  

Eşi ölen yaşlı nüfusun, yaş grubu ve cinsiyet dağılımı incelendiğinde; eşi ölmüş nüfus oranı yaş grubu arttıkça artmakta. Ayrıca, tüm yaş gruplarında, eşi ölmüş kadın nüfus oranının eşi ölmüş erkek nüfus oranından fazla olduğu görülmekte.

Genellikle kadınlarda ilk evlenme yaşının erkeklerden daha düşük olmasından dolayı eşlerini kaybetme olasılıklarının daha yüksek olması, beklenen yaşam süresinin kadınlarda daha uzun olması ve kadınların ileri yaşta eşlerini kaybettikten sonra tekrar evlenme olasılıklarının erkeklerden düşük olması bu farklılığın nedenleri arasında gösterilebiliyor.

Yaşlı kadınlarda hiç evlenmeyenlerin ve boşanmış olanların oranı erkeklerden fazla. Yaşlı nüfus içinde hiç evlenmeyenlerin oranı toplamda yüzde 1,9. Bu oran yaşlı kadınlarda yüzde 2,6 iken, erkeklerde yüzde 1,2. Boşanmış olan yaşlı nüfusun oranı ise toplamda yüzde 3, erkeklerde yüzde 2,8 ve kadınlarda da yüzde 3,1.

 

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT